Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde banyo bakım paketi uygulamasının preterm bebeklerin konfor düzeyi ve cilt nemine etkisi
The effect of bath bundle application on comfort level and skin moisture of preterm infants in neonatal intensive care unit
- Tez No: 947720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Banyo, preterm bebeklerde konforu etkileyen ve stres yanıt oluşturan bir uygulamadır. Banyonun daha az stresli ve konforlu hale getirilmesi önemlidir. Araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde banyo bakım paketi uygulamasının preterm bebeklerin konfor düzeyi ve cilt nemine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma Kasım 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında kontrol gruplu yarı deneysel tipte gerçekleştirildi. Araştırmann örneklemini, 64 preterm bebek oluşturdu. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanıldı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Konfor Ölçeği, Takip Formu kullanıldı. Araştırmaya dahil olan preterm bebeklerin demografik özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Banyo bakım paketi ve kontrol grubundaki bebeklerin banyo uygulaması sonrası 15. ve 30. dakikalardaki Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği ortalama puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Banyo bakım paketi grubunda uygulama öncesine göre 30. dakikada cilt neminde anlamlı azalma olduğu tespit edildi. Kontrol grubunda ise uygulama öncesine kıyasla 15.
Özet (Çeviri)
Bathing is a practice that affects comfort and creates a stress response in preterm babies. It is important to make bathing less stressful and comfortable. The study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit to examine the effect of bath care package application on the comfort level and skin moisture of preterm babies. The study was conducted between November 2024 and April 2025 in a semi-experimental type with a control group. The sample of the study consisted of 64 preterm babies. SPSS 25.0 statistical package program was used in the analysis of the data obtained from the study. Introductory Information Form, Newborn Comfort Scale, Follow-up Form were used in data collection. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics of the preterm infants included in the study. There was no statistically significant difference between the groups in terms of the average scores on the Newborn Comfort Behaviour Scale at 15 and 30 minutes after the bath application in the bath care package and control groups (p>0,05). A significant decrease in skin moisture was observed at 30 minutes in the bathing care package group compared to before the application.