Polikistik Over Sendromu tanısı alan kadınlarda, algılanan sosyal desteğin, duygu düzenleme ve yeme alışkanlıkları üzerindeki aracılık etkisi
The mediating role of perceived social support in the relationship between emotion regulation and eating behaviors among women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome
  1. Tez No: 947733
  2. Yazar: PENBEGÜL BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERMAĞAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı almış kadınlarda algılanan sosyal desteğin duygu düzenleme güçlükleri ile yeme davranışları arasındaki aracılık etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya 18–45 yaş aralığında, Türkiye'de çevrimiçi klinik forumlar, sosyal medya grupları ve kadın doğum polikliniklerinde yapılan duyurularla toplanan ve kriterlere uygun 728 kadın katılmıştır. Veriler, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS), Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği – Kısa Form (DERS-16) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ile elde edilmiştir. Betimsel analizler, MSPSS toplam puan ortalamasının 60,73 olduğunu ve en yüksek desteğin aile alt boyutunda deneyimlendiğini ortaya koymuştur. Korelasyon analizleri, duygu düzenleme güçlüğü ile yeme davranışları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ancak regresyon-temelli aracılık analizleri, algılanan sosyal desteğin duygu düzenleme güçlükleri ile yeme davranışları arasındaki dolaylı etkisinin anlamlı olmadığını ortaya koymuştur. Buna karşılık duygu düzenleme güçlüğünün yeme davranışları üzerindeki doğrudan etkisi anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular, PKOS'lu kadınlarda sosyal desteğin yeme davranışlarını doğrudan etkilemediğini, duygu düzenleme güçlüğünün ise sağlıksız yeme üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Çalışma, klinik müdahalelerin öncelikle duygu düzenleme becerilerine odaklanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating effect of perceived social support in the relationship between emotion regulation difficulties and eating behaviors in women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). A total of 728 women aged 18–45, recruited through online clinical forums, social media groups, and gynecology clinics in Turkey, participated in the study. Data were obtained using the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), the Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form (DERS-16), and the Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ). Descriptive analyses revealed that the mean MSPSS score was 60.73 and the highest support was experienced in the family subscale. Correlation analyses showed positive and significant relationships between emotion regulation difficulties and eating behaviors. However, regression-based mediation analyses revealed that the indirect effect of perceived social support on the relationship between emotion regulation difficulties and eating behaviors was not significant . In contrast, the direct effect of emotion regulation difficulties on eating behaviors was found to be significant . These findings indicate that perceived social support does not directly affect eating behaviors in women with PCOS, whereas emotion regulation difficulties are a determinant of unhealthy eating. The study highlights the importance of focusing clinical interventions on improving emotion regulation skills.