Deneysel polikistik over sendromu modelinde rat ovaryumunda GDF9 ile BMP15 ekspresyonu üzerine alfa lipoik asitin etkisi
Effect of alpha lipoic acid on GDF9 and BMP15 expression in rat ovary in an experimental polycystic ovarian syndrome model
- Tez No: 947766
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANDIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Ana bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, deneysel olarak polikistik over sendromu (PKOS) oluşturulan dişi ratlarda alfa lipoik asitin (ALA) ovaryum dokusu üzerindeki olası koruyucu etkilerinin histolojik olarak değerlendirilmesi ve folikülogenezis sürecinde önemli rol oynayan growth and differentiation factor 9 (GDF9) ve bone morphogenetic protein 15 (BMP15) genlerinin over dokusundaki ekspresyon düzeyleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 21 günlük 40 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat kullanılmıştır. 21 günlük dişi ratlardan; Kontrol grubunda 7 adet, ALA grubunda 9 adat, PKOS ve PKOS+ALA grubunda 12 şer adet rat olacak şekilde gruplar oluşturulmuştur. Kontrol grubuna 28 gün boyunca 0,2 mL susam yağı subkutan olarak verilmiştir. PKOS grubuna 28 gün boyunca dehidroepiandrosteron (DHEA) (6 mg / 100 g) 0,2 mL susam yağında çözdürülerek subkutan olarak verilmiştir. ALA grubuna, 28 gün süre ile günde tek doz (100 mg/kg) ALA steril distile suda hazırlanarak oral yolla verilmiştir. PKOS+ALA grubuna; yine 28 gün süre ile 6 mg / 100 g dehidroepiandrosteron 0,2 mL susam yağında çözdürülerek subkutan olarak verilmiştir, aynı zamanda tek doz 100 mg/kg ALA steril distile suda hazırlanarak oral yolla verilmiştir. 28 günün sonunda ötenazi uygulanmış olan ratların ovaryum doku örneklerinden alınan kesitlere genel histolojik yapısını incelemek amacıyla Crossman'ın üçlü boyama yöntemi uygulanmıştır. GDF9 ve BMP15 proteinlerinin ovaryum dokusundaki ekspresyon profillerini belirlemek amacıyla immunohistokimyasal olarak Avidin Biyotin Peroksidaz Yöntemi uygulanmıştır. GDF9 ve BMP15 genlerinin transkripsiyonel ve translasyonel düzeylerde ekspresyonlarının belirlenmesinde kantitatif real-time PCR (qRTPCR) ve western blot yöntemlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Histolojik ve Histomorfometrik analizler PKOS grubunun PKOS+ALA, ALA ve Kontrol grubuna kıyasla çok sayıda kistik ve atretik folikül içerdiğini göstermiştir. İmmunohistokimya analiz sonuçları, tüm gruplara ait ovaryum dokularında GDF9 ve BMP15 proteinlerinin benzer bir ekspresyon profiline sahip olduğunu göstermiştir. Real-time PCR analizlerinden elde edilen sonuçlar, Kontrol grubu ile kıyaslandığında PKOS grubunun GDF9 genine ait mRNA düzeyinin 2,16 (p 0,0012) kat azaldığını; PKOS+ALA ve ALA gruplarının GDF9 genine ait mRNA düzeylerinin ise sırasıyla 1,73 (p 0,099) ve 2,15 (p 0,017) kat arttığını göstermiştir. PKOS grubu ile kıyaslandığında PKOS+ALA (p 0,006) ve ALA (p 0,002) gruplarında GDF9 genine ait mRNA ekspresyon düzeylerinde artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu ile kıyaslandığında PKOS grubunun BMP15 genine ait mRNA düzeyinin 2,53 (p 0,004) kat azaldığını; PKOS+ALA ve ALA gruplarda BMP15 genine ait mRNA ekspresyon düzeylerinde ise sırasıyla 1,39 ve 1,82 kat arttığını göstermiştir. Buna karşın, gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0,05) saptanmıştır. PKOS grubu ile kıyaslandığında ise PKOS+ALA (p 0,004) ve ALA (p 0,003) gruplarında BMP15 genine ait mRNA ekspresyon düzeylerinde artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan, western blot analizlerinden elde edilen sonuçlar, Kontrol grubu ile kıyaslandığında PKOS ve PKOS+ALA gruplarına ait ovaryum dokularında GDF9 proteinine ait ekspresyon düzeylerinin sırayısıyla 1,25 ve 1,17 kat azaldığı ALA grubunda ise 1,03 kat arttığı görülmektedir (p>0,05). Kontrol grubu ile kıyaslandığında PKOS, PKOS+ALA ve ALA gruplarının ovaryum dokularında BMP15 proteinine ait ekspresyon düzeylerinin sırayısıyla 1,28 ve 1,20 kat azaldığı ALA grubunda ise 1,08 kat arttığı görülmektedir (p>0,05). Sonuç: DHEA ile indüklenen PKOS modelinde ALA'nın ovaryum dokusunda GDF9 ve BMP15 ekspresyonları üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu görülmektektedir. ALA'nın PKOS'ta gözlenen değişikler üzerine olumlu etkiye sahip olması, ovaryum foliküler gelişiminde faydası olabileceği kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to histologically evaluate the potential protective effects of alphalipoic acid (ALA) on the ovarian tissue of female rats with experimentally induced polycystic ovary syndrome (PCOS) and to investigate its effects on the expression levels of growth and differentiation factor 9 (GDF9) and bone morphogenetic protein 15 (BMP15) genes, which play an important role in the folliculogenesis process, in ovarian tissue. Material and Methods: A total of 40 female Sprague-Dawley rats, 21 days old, were used in the study. The rats were divided into four groups: 7 in the Control group, 9 in the ALA group, and 12 each in the PKOS and PKOS+ALA groups. The Control group received 0.2 mL of sesame oil subcutaneously for 28 days. The PKOS group received 6 mg/100 g of dehydroepiandrosterone (DHEA) dissolved in 0.2 mL of sesame oil, administered subcutaneously for 28 days. The ALA group received a single daily oral dose of 100 mg/kg of ALA, prepared in sterile distilled water, for 28 days. The PKOS+ALA group received both DHEA (6 mg/100 g in 0.2 mL sesame oil, subcutaneously) and ALA (100 mg/kg, orally in sterile distilled water) for 28 days. At the end of the 28-day period, euthanasia was performed, and ovarian tissue samples were collected. Sections from these samples were stained using Crossman's triple staining method to examine general histological structure. The AvidinBiotin Peroxidase Method was employed for immunohistochemical analysis to determine the expression profiles of GDF9 and BMP15 proteins in ovarian tissues. Quantitative real-time PCR (qRT-PCR) and Western blot analyses were used to assess the gene expression of GDF9 and BMP15 at the transcriptional and translational levels. Results: Histological and histomorphometric analyses showed that the PKOS group contained a greater number of cystic and atretic follicles compared to the PKOS+ALA, ALA, and Control groups. Immunohistochemical analysis revealed similar expression profiles of GDF9 and BMP15 proteins across all groups. Real-time PCR results indicated that compared to the Control group, the PKOS group had a 2.16-fold (p 0,0012) decrease in GDF9 mRNA expression, while the PKOS+ALA and ALA groups showed 1.73-fold (p 0,099) and 2.15-fold (p 0,017) increases, respectively. Compared to the PKOS group, the increases in GDF9 mRNA levels in the PKOS+ALA (p 0,006) and ALA (p 0,002) groups were statistically significant. BMP15 mRNA levels in the PKOS group were 2.53-fold lower (p 0,004) than in the Control group, while the PKOS+ALA and ALA groups showed 1.39- and 1.82-fold increases, respectively; however, these differences were not statistically significant (p > 0,05). Nonetheless, when compared to the PKOS group, the increases in BMP15 mRNA expression in the PKOS+ALA (p 0,004) and ALA (p 0,003) groups were statistically significant. Western blot analysis showed that GDF9 protein levels decreased by 1.25- and 1.17-fold in the PKOS and PKOS+ALA groups, respectively, and increased by 1.03-fold in the ALA group compared to the Control (p > 0,05). Similarly, BMP15 protein levels decreased by 1.28- and 1.20-fold in the PKOS and PKOS+ALA groups, respectively, and increased by 1.08-fold in the ALA group (p > 0,05). Conclusion: The results suggest that ALA has a beneficial effect on the expression of GDF9 and BMP15 in the ovarian tissue of rats with DHEA-induced PKOS. The positive influence of ALA on the alterations observed in PKOS indicates its potential benefit in promoting ovarian follicular development.