Fovist renk anlayışının günümüz resim sanatına yansımaları
Reflections of the fauvist understanding of color on today's painting art
- Tez No: 947765
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SABANCILAR IŞTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fovizm, modern sanatın en yenilikçi akımlarından biri olarak, renk ve biçim kullanımındaki özgür yaklaşımıyla geleneksel sanat anlayışını kökten değiştirmiştir. Henri Matisse, André Derain ve Maurice de Vlaminck gibi sanatçılar tarafından geliştirilen bu akım, renklerin doğadan bağımsız olarak kullanılabileceğini savunmuş ve onları duygusal ifadeyi güçlendiren bir araç olarak görmüştür. Fovistler, parlak ve çarpıcı renklerle oluşturdukları kompozisyonlarda, izleyiciyi etkileyen yoğun duygusal atmosferler yaratmıştır. Bu yaklaşım, geleneksel perspektif ve gerçekçi tasvirlerin terk edilerek sanatçının içsel dünyasına odaklanıldığı bir estetik devrim olarak görülebilir. Bu çalışma, Fovizm'in temel estetik ilkelerini detaylı bir şekilde ele alarak, bu yaklaşımların günümüz sanat üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Renk ve biçim üzerindeki özgün yaklaşımlarıyla Fovizm'in, günümüz sanatında nasıl bir dönüşüme uğradığı ve hangi noktalarda yankı bulduğu analiz edilecektir. Fovist estetiğin sanata kazandırdığı yeniliklerin yanı sıra, sanatın ifade gücünü artıran yönleri de bu çalışmanın temel inceleme konularını oluşturmaktadır. Böylece Fovizm'in sanat tarihindeki rolü ve çağdaş sanata katkıları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Fauvism, as one of the most innovative movements of modern art, revolutionized traditional artistic conventions with its free approach to the use of color and form. Developed by artists such as Henri Matisse, André Derain, and Maurice de Vlaminck, this movement argued for the independent use of colors, treating them as tools to enhance emotional expression. Through compositions created with bright and striking colors, Fauvist artists established intense emotional atmospheres that deeply impacted viewers. This approach marked an aesthetic revolution by abandoning traditional perspective and realistic depictions, focusing instead on the inner world of the artist. This study aims to examine the fundamental aesthetic principles of Fauvism in detail and explore its influence on contemporary art practices. It analyzes how the unique approaches to color and form in Fauvism have evolved and resonated in modern art. Alongside highlighting the innovations Fauvism brought to art, the study investigates how this movement enhanced the expressive power of art. Through this analysis, Fauvism's role in art history and its contributions to contemporary art are assessed from a broader perspective.