Diş hekimlerinde postür ve kas iskelet sistemi ağrıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Diş hekimlerinde postür ve kas iskelet sistemi ağrıları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 947811
  2. Yazar: AGIL VAHIDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DALTABAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Bu çalışmanın amacı diş hekimliği öğrencilerinde kas-iskelet sistemi (KİS) ağrı sıklığını ve olası mesleki risk faktörlerini belirlemek; ayrıca, postür analizi yaparak, KİS ağrı sıklığı ile omurga eğim açıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir Yöntem: Bu kesitsel çalışmada, katılımcılar demografik bilgiler, genişletilmiş Nordic KİS ağrı ölçeği (NMQ-E) ve olası risk faktörlerini sorgulayan bir anket doldurdu. Omurga postür analizi, Spinal Mouse cihazı ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 90 diş hekimliği öğrencisi (60 klinik, 30 preklinik) katıldı.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to determine the prevalence of musculoskeletal disorders (MSDs) among dental students and to evaluate the relationship between MSD-related pain and spinal curvature parameters through postural assessment. Methods: In this cross-sectional study, participants completed a questionnaire that included demographic data, MSD symptoms (based on the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire – NMQ-E), and potential risk factors such as working hours, preferred working posture, prolonged sitting, ergonomic knowledge, physical activity, and electronic device use. Spinal posture analysis was conducted using the Spinal Mouse® device. Results: A total of 90 dental students (60 clinical and 30 preclinical) participated.