Earthquake risk management based on causes of extensive collapse of modern buildings in the 2023 Turkey-syria earthquakes
2023 Türkiye-Suriye depremlerinde modern binalarin kapsamli çöküşünün nedenlerine dayali deprem risk yönetimi
- Tez No: 947874
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAVSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye ve Suriye'de meydana gelen 7.8 Mw ve 7.5 Mw büyüklüğündeki depremler, 21. yüzyılın en ölümcül sismik felaketi olmuştur. On bir şehirde toplam 518.000'den fazla konut ağır hasar görmüş veya yıkılmıştır. 53.000'den fazla insan hayatını kaybetmiş, 100.000'den fazla kişi yaralanmış ve bu yaralanmaların büyük kısmı betonarme yapıların çökmesinden kaynaklanmıştır. Modern deprem yönetmeliklerine rağmen, yeni inşa edilmiş birçok yapının kötü performans göstermesi dikkat çekicidir. Bu tez, söz konusu yapısal başarısızlıkların nedenlerini araştırmakta ve özellikle mühendislik eksiklikleri ile denetim boşluklarına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes that struck southern Turkey and northern Syria on February 6, 2023, with moment magnitudes of 7.8 Mw and 7.5 Mw respectively, stand as the deadliest seismic disaster of the 21st century so far. The devastation was immense: across eleven affected cities, more than 518,000 houses were either heavily damaged or completely collapsed, leaving entire communities in ruins. Tragically, over 53,000 people lost their lives, while more than 100,000 individuals sustained injuries — with the vast majority of casualties resulting from the collapse of reinforced concrete structures that were expected to perform far better under seismic loads. What made the disaster even more alarming was the poor performance of many recently constructed buildings, some of which were built under the supervision of modern seismic regulations, particularly Turkey's Earthquake-Resistant Design Code (TEC-2018). The expectation was that these newer structures, designed under updated codes, would be resilient against such large-magnitude earthquakes. However, reality revealed a different picture: widespread structural failures highlighted serious shortcomings not only in engineering design and construction practices but also in the enforcement of seismic regulations. This thesis investigates the underlying causes of these extensive structural failures. It focuses on identifying the critical engineering deficiencies that contributed to the collapses, examining areas such as poor-quality materials, inadequate structural detailing, and flawed design approaches. Moreover, it sheds light on systemic enforcement gaps, including insufficient building inspections, lack of accountability during construction, and the broader regulatory failures that allowed vulnerable structures to be approved and occupied. Through a detailed analysis of these factors, the study aims to contribute to a deeper understanding of why so many modern buildings failed and to propose pathways for improving seismic resilience in the future.