Defne (laurus nobilis L.) meyvesinden yağ elde etmek amacıyla yeni bir yöntem geliştirilmesi ve yöntemin farklı yöntemler ile karşılaştırılması
Development of a new method for obtaining oil from laurel (laurus nobilis L) fruit and comparison of the method with different methods
- Tez No: 947873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DİDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Defne yağı eldesi için yeni bir metot geliştirilmesi, yeni metot ile elde edilen defne yağının, bilinen tekniklerle elde edilen defne yağları ile fizikokimyasal ve verim yönünden kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmada Antakya'dan temin edilen Defne (Laurus nobilis L) tohumları kullanılmıştır. Defne tohumlarından; geleneksel yöntem olarak ifade edilen kaynatma temelli yöntem, Soxhlet ekstraksiyonu, ultrasonik yöntem ve çalışma kapsamında tasarlanan ve bir öğütme, inceltme ve pres kısımlarından oluşan sıvı azot destekli sistem aracılığıyla yağ eldesi sağlanmıştır. Dört farklı metot ile elde edilen defne yağı örneklerine, serbest yağ asitliği tayini, peroksit tayini, iyot sayısı tayini, renk tayini, kırılma indisi tayini, toplam fenolik madde tayini ve verim tayini gibi fizikokimyasal analizler uygulanmıştır. Sonuçlar, istatistiksel analizler yapılarak kıyaslanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Antakya'da yetişen defne tohumlarından elde edilen sabit yağların, yağ asidi profili oranları 4 farklı yönteme göre en az ve en fazla olacak şekilde oleik asit (%30,04-%40,39), laurik asit (%13,05-%24,97), linoleik asit (%20,82-%23,82), palmitik asit (%14,65-%18,41) olarak tespit edilmiştir. Sıvı azot destekli mikronize sistemin yağ eldesi verimi açısından olumlu olduğu ve yağ kalitesi açısından olumsuz bir duruma rastlanmadığı saptanmıştır. Sıvı azot destekli ve mikronize sistem ile yağ eldesi verimi, %18 değerlerine ulaşmıştır. Çalışmada kullanılan sistemle elde edilen yağın kalite parametresinin geleneksel yönteme göre oldukça iyi, ultrasonik yöntem ile elde edilen sonuçlara ise oldukça yakın olduğunu görmek olumlu değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile defne yağı elde etmek amacıyla başarılı bir şekilde çalışan ve yüksek verime sahip mikro boyutta öğütme yaparak yağ eldesini kolaylaştıran sıvı azot destekli bir metot geliştirilmiş ve literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a new method for obtaining laurel oil and to compare the laurel oil obtained with the new method with the laurel oils obtained with known techniques in terms of physicochemical and yield. Laurel (Laurus nobilis L) seeds supplied from Antakya were used in the study. Oil was obtained from laurel seeds by means of the traditional method of boiling-based method, Soxhlet extraction, ultrasonic method and liquid nitrogen-supported system designed within the scope of the study, consisting of grinding, refining and pressing sections. Physicochemical analyzes such as free fatty acidity determination, peroxide determination, iodine number determination, color determination, refractive index determination, total phenolic substance determination and yield determination were applied to the laurel oil samples obtained with four different methods. The results were compared by statistical analysis. According to the results of the study, the fatty acid profile ratios of the fixed oils obtained from laurel seeds grown in Antakya were determined as oleic acid (30.04%-40.39%), lauric acid (13.05%-24.97%), linoleic acid (20.82%-23.82%), palmitic acid (14.65%-18.41%) according to 4 different methods. It was determined that the liquid nitrogen-supported micronized system was positive in terms of oil yield and that no negative situation was encountered in terms of oil quality. The oil yield with the liquid nitrogen-supported and micronized system reached 18%. It was evaluated positively that the quality parameter of the oil obtained with the system used in the study was quite good compared to the traditional method and very close to the results obtained with the ultrasonic method. In this study, a liquid nitrogen-assisted method that works successfully to obtain laurel oil and facilitates oil extraction by performing high-yield micro-sized grinding has been developed and introduced to the literature.