Psikiyatri biriminde çalışan hemşirelerin üst biliş, psikolojik dayanıklılık ve iş stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between metacognition, psychological resilience and work stress levels of nurses working in a psychiatric unit
- Tez No: 947937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Üst biliş, psikolojik dayanıklılık ve iş stresi kavramları birbiri ile yakından ilişkilidir. Üst biliş, bireylerin düşünce süreçleri olarak tanımlanır. Psikolojik dayanıklılık, bireyin olağanüstü durumlara karşı bireyin uyum sağlaması olarak tanımlanır. İş stresi ise, çalışma ortamında koşullara bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlık, kaygı, endişe olarak ifade edilir. Bu tanımlar doğrultusunda üst biliş, psikolojik dayanıklılık ve iş stresi kavramları birbiri ile yakından ilişkili olduğu söylenebilir. Bu bağlamda da ruhsal hastalık tanısı olan bireylerin tedavi ve bakım süreçlerini yöneten psikiyatri hemşirelerinin üst bilişlerinin psikolojik dayanıklılıklarının ve iş stresin ilişkisinin incelenmesi yaşadıkları iş stresinin yönetilebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu araştırma, psikiyatri birimlerinde çalışan hemşirelerin üst biliş, psikolojik dayanıklılık ve iş stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın verileri 15 Mart 2024-15 Eylül 2024 tarihleri arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde psikiyatri kliniklerinde toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 269 psikiyatri hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Üst Biliş Ölçeği-30”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Psikiyatri Hemşireliği İş Stresi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın etik kurul izni, kurum onay izni, ölçek kullanım izinleri ve hemşirelerin bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde boyutlar ve boyutlar arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Metacognition is defined as the thought processes of individuals. Psychological resilience is defined as the individual's adaptation to extraordinary situations. Job stress is defined as discomfort, anxiety, and worry that arise due to the conditions in the working environment. In line with these definitions, it can be said that the concepts of metacognition, psychological resilience, and work stress are closely related. In this context, examining the relationship between metacognition, psychological resilience and work stress of psychiatric nurses who manage the treatment and care processes of individuals diagnosed with mental illness is extremely important in terms of managing the work stress they experience. This study was conducted to examine the relationship between metacognition, psychological resilience, and job stress levels of nurses working in psychiatric units. Method: The data of this descriptive study were collected in the psychiatry clinics of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Hospital between 15 March 2024 and 15 September 2024. The sample of the study consisted of 269 psychiatric nurses who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. The data were collected using the 'Socio-Demographic Information Form', 'Metacognition Scale-30', 'Psychological Resilience Scale for Adults', and 'Psychiatric Nursing Job Stress Scale'. Ethics committee permission, institutional approval permission, scale use permissions, and informed consent of the nurses were obtained. In the evaluation of the data, the dimensions and the relationship between the dimensions were analyzed by the Pearson Correlation test.