Mikroskobik simülasyon ve analitik modeller ile kavşak performansının analizi: Malatya ili örneği
Analyzing intersection performance with microscopic simulation and analytical models: the case of Malatya province
  1. Tez No: 947972
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ, PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ulaştırma; bireylerin, mal ve hizmetlerin başlangıçtan bitiş noktasına kadar ulaştırılmasını kapsayan, projelendirme, tasarım, bakım-onarım, işletme, lojistik ve yönetimini içinde barındıran çok fonksiyonlu bir mühendislik dalıdır. Bu kapsamda yapılan çalışma, Malatya ili Yeşilyurt İlçesinde bulunan Kömür Tevzi Yolu ve Sanayi Kavşağında yapılmıştır. Halihazır ve imar planları incelenerek, trafik güvenliğini artırmaya yönelik geometrik düzenlemeler içeren değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tez çalışmasında üç farklı ulaşım yazılım programı kullanılmıştır. Yapılan çalışmada, her üç programda ayrı ayrı ikişer analiz çalışması yapılmıştır. Ulaşım yazılım programları; SUMO, PTV Vissim simülasyon programı olup analitik program ise SIDRA Intersection'dır. SUMO, yalnızca kendi bünyesinde yer alan standart şablonlar üzerinden kavşak modellemesine olanak tanıdığından, bu tezde yer alan özel kavşak modeli oluşturulamamıştır. PTV Vissim programında, mevcut durum ve iki farklı senaryo uygulanmıştır. Mevcut durumda Sanayi Kavşağın hizmet seviyesinin 'F' olduğu belirlenmiştir. Birinci senaryoda kavşağın hizmet seviyesi D'ye, ikinci senaryoda hizmet seviyesinin E'ye yükseldiği tespit edilmiştir. SIDRA Intersection programında, mevcut durum ve iki farklı senaryo uygulanmıştır. Mevcut durumda hizmet seviyesi F' olarak belirlenmiştir. Uygulanan diğer iki farklı senaryoda ise hizmet seviyesinde bir değişiklik olmadığı gözlemlemiştir. Fakat SIDRA Intersection programında ve diğer parametrelerde (kuyruk uzunluğu, taşıt gecikmesi, karbon salımı ve yakıt tüketiminde) ciddi oranda bir azalma olduğu simülasyon sonuçlarından tespit edilmiştir. Senaryolardan elde edilen sonuçlar incelenmiş ve elde edilen veriler karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Buna ek olarak, tez kapsamında kullanılan ulaşım yazılım programlarının dikkat çeken özelliklerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation is a multifunctional engineering branch that covers the transportation of individuals, goods and services from the beginning to the end point, including project design, design, maintenance and repair, operation, logistics and management. In this context, the study was conducted at the Kömür Tevzi Road and Sanayi Junction in Yeşilyurt District of Malatya province. By examining the current and zoning plans, evaluations were made including geometric arrangements to increase traffic safety. Three different transportation software programs were used in the thesis study. In the study, two analysis studies were carried out separately in each of the three programs. Transportation software programs are SUMO, PTV Vissim simulation program and SIDRA Intersection analytical program. Since SUMO only allows intersection modeling using its standard templates, the specific intersection model in this thesis could not be created. In the PTV Vissim program, the baseline and two different scenarios were implemented. In the current case, the level of service of the Sanayi Junction was determined to be 'F' In the first scenario, it was determined that the service level of the intersection increased to 'D', and in the second scenario, the service level increased to 'E'. In SIDRA Intersection program, the current situation and two different scenarios were applied. In the baseline case, the level of service was determined as 'F'. In the other two scenarios, there was no change in the level of service. However, the simulation results show that there is a significant reduction in the SIDRA Intersection program and other parameters (queue length, vehicle delay, carbon emissions and fuel consumption). The results obtained from the scenarios are analyzed and the data obtained are compared and interpreted. In addition, the salient features of the transportation software programs used in the thesis are also included.