Okul çağı serebral palsili çocuklarda eşlik eden bozuklukların çocuğun aktivite ve katılım düzeyine ve aileleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of associated impairments in school-age children with cerebral palsy on the child's activity and participation level and on their families
- Tez No: 948000
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pediatrik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Serebral Palsi (SP), gelişmekte olan beyindeki hasara bağlı olarak ortaya çıkan ve motor bozukluklarla tanımlanan bir durumdur. SP'ye neden olan hasara bağlı eş zamanlı olarak epilepsi, bilişsel yetersizlik, konuşma ve iletişim bozuklukları, görme bozuklukları ve işitme kaybı da gelişebilmektedir. Bu çalışmanın amacı okul çağı SP'li çocuklarda eşlik eden bu bozuklukların çocuğun aktivite ve katılım düzeyine ve aileleri üzerine etkilerini incelemekti. Çalışma kapsamında 6-12 yaş arası 102 SP'li çocuk ve aileleri değerlendirmeye alındı. Çocukların aktivite düzeyi Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri-Bilgisayar Adaptif Testi (PEDI-CAT), katılım düzeyi Yaşam Alışkanlıkları Anketi (YAA), ailenin etkilenim düzeyi Aile Etki Ölçeği (AEÖ), ailenin sağlıkla ilgili yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile bütüncül olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
. Cerebral palsy (CP) is a condition caused by damage to the developing brain and characterised by motor impairments. Epilepsy, intellectual disability, speech and communication impairments, visual impairments and hearing loss may also develop simultaneously due to the damage causing SP. The aim of this study was to investigate the effects of these associated impairments on the activity and participation levels of school-age children with CP and their families. The study included 102 children with CP between the ages of 6 and 12 and their families. The children's activity levels were assessed using The Pediatric Evaluation of Disability Inventory- Computer Adaptive Test (PEDI-CAT), participation levels using the Life Habits Questionnaire (LIFE-H), family impact levels using the Impact on Family Scale (IPFAM), and the family's health-related quality of life using the Nottingham Health Profile (NHP).