Türk ve yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve mutluluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of free time satisfaction and happiness levels of Turkish and foreign university students
- Tez No: 948003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFECAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk ve yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin serbest zaman doyumu ve mutluluk düzeylerinin bazı sosyo-demografik özellikler açısından incelenmektedir. Araştırmanın Örneklem grubu Gümüşhane Üniversitesi'nde öğrenim gören tesadüfi rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 247 Türk ve 250 yabancı olmak üzere toplam 497 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik bilgilerini içeren Kişisel Bilgi Formu'nun yanı sıra, Serbest Zaman Doyum Ölçeği ve Oxford Mutluluk Ölçeği – Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi istatistik paket programı ile normalite testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey çoklu karşılaştırmaları, bağımsız örneklem t-testi, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the leisure satisfaction and happiness levels of Turkish and foreign university students in terms of some socio-demographic characteristics. The sample group of the study consists of 497 students, 247 Turkish and 250 foreign, who were selected by random sampling method and studying at Gümüşhane University. As data collection tools, the Personal Information Form, which includes demographic information of the participants, as well as the Leisure Satisfaction Scale and the Oxford Happiness Scale - Short Form were used. The data were analyzed using the statistical package program using normality test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey multiple comparisons, independent sample t-test, correlation and regression analyses.