Kuersetin ile zenginleştirilmiş kordon kaynaklı mezenkimal kök hücre eksozomlarının, LPS indüklü HMC3 mikroglia nöroinflamasyon modelinde, antienflamatuar etkisinin incelenmesi
Investigation of the anti-inflammatory effect of umbilical cord mesenchymal stem cell-derived exosomes enriched with quercetin on a neuroinflammation model using LPS-induced microglia HMC3 cell line
- Tez No: 948008
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK, DOÇ. DR. GÜLEN MELİKE DEMİRBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Nöroloji, Biology, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nöroinflamasyon, henüz tedavisi bulunamamış olan nörodejeneratif hastalıkların gelişiminde rol oynayan kritik bir patofizyolojik süreçtir. Bağışıklık hücreleri, özellikle mikroglia, merkezi sinir sistemindeki inflamatuar yanıtların ana düzenleyicileridir. Nörodejeneratif hastalıklarda mikroglia'nın rolünün daha iyi anlaşılması, etkili tedavilerin geliştirilmesi için esastır, çünkü karmaşık hastalıklar karmaşık tedaviler gerektirir. Önceki çalışmalar, GK-MKH kökenli eksozomların nöroinflamasyonu azaltmada terapotik etkisini göstermiştir. Benzer şekilde, kuersetin antioksidan, anti-inflamatuar ve nörokoruyucu etkiler gösterir ve nöroinflamasyonu azaltmada önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, kuersetin yüklü eksozomların (Que-Exo) LPS ile indüklenen nöroinflamasyon modelindeki anti-inflamatuar etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu hipotez; hücre canlılığının değerlendirilmesi için MTT analizi, pro-inflamatuar sitokin analizi için, nitrit düzeyleri için Griess analizi, iNOS enzim aktivitesi, sitoplazmik NF-κB, iNOS ve COX-2 protein ekspresyonları için Western blot dahil olmak üzere çeşitli moleküler analizlerle desteklenmiştir. Sonuçlar, Que-Exo ön uygulamasının hücre canlılığını önemli ölçüde iyileştirdiğini ve LPS ile indüklenen inflamatuar yanıtları azalttığını göstermiştir. Özellikle, Que-Exo uygulaması NF-κB sinyal yolunun aktivasyonunu artırırken, nitrit, iNOS ve COX-2 düzeylerini düşürmüş ve pro-inflamatuar sitokin ekspresyonlarını baskılamıştır. Bu bulgular, Que-Exo'nun kuersetinin biyoaktif özellikleri ile GK-MKH kökenli eksozomların hedefe yönelik taşıma kapasitesini birleştirerek sinerjik bir antienflamatuar etki gösterdiğini ve nöroinflamasyonu hafifletmede etkili bir tedavi ajanı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation is a critical pathophysiological process implicated in the development of neurodegenerative diseases, for which cures have not been discovered yet. Among the immune cells involved, microglia serve as primary regulators of inflammation within the central nervous system. Gaining deeper insight into microglial function in these conditions is crucial for the development of targeted and effective therapeutic strategies, especially given the complexity of such diseases. Previous studies have demonstrated the therapeutic effect of exosomes derived from umbilical cord-mesenchymal stem cells in diminishing neuroinflammation. Likewise, quercetin exhibits neuroprotective, antioxidant, and anti-inflammatory properties that contribute to its ability to mitigate neuroinflammatory responses. This study aimed to evaluate the anti-inflammatory effects of quercetin-loaded exosomes (Que-Exo) in a neuroinflammation model induced by LPS. This hypothesis was supported by conducting molecular analysis, including MTT assay for cell viability, pro-inflammatory cytokine analysis, Griess assay for nitrite levels, iNOS enzyme activity assay, and Western blotting for cytoplasmic NF-κB, COX-2, and iNOS protein expressions. The results demonstrated that pretreatment with Que-Exo significantly improved cell viability and reduced LPS-induced inflammatory responses. Notably, Que-Exo increaesd the expression of cytoplasmic NF-κB, reduced nitrite levels, iNOS enzyme activity, iNOS and COX-2 protein expressions, and downregulated the expression of pro-inflammatory cytokine IL-6. These findings suggest that Que-Exo provide a synergistic anti-inflammatory effect by combining the bioactive properties of quercetin with the targeted delivery capability of mesenchymal stem cell-derived exosome, which serve as an effective therapeutic agent for mitigating neuroinflammation.