Çocukluk çağı biküspit aort kapağı nedeniyle takip edilen hastalarda arteriyel sertliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness in pediatric patients followed due to bicuspid aortic valve
- Tez No: 948101
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız brakiyal nabız dalga hızını ölçen basit, invaziv olmayanMobile-O-Graph cihazı ve dört boyutlu ekokardiyografi kullanarak, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında çocukluk çağı biküspit aort kapağı hastalarında arteriyal damar sertliğinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Bu iki yöntemi klinik olarak karşılaştırmak ayrıca arteryel damar sertliği ölçümünün çocukluk çağı biküspit aort kapağı ve diğer damar sertliğini arttıran faktörler varlığında hasta takiplerinde kullanımını yaygınlaştırmayı hedeflenmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde, biküspit aort kapağı ile takipli başvuran 40 hasta dahil edildi. Kontrol grubunda bilinen bir hastalığı olmayan çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran 34 sağlam çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgularda Mobil-O-Graphcihazı ile nabız dalga hızı ölçümü yapıldı. Tüm olgulara aynı çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından 2D EKO, M-mode EKO ve Doku Doppler EKO yapıldı. Hasta grubundaki katılımcılara elektrokardiyografi çekildi. Hasta ve kontrol gruplarındaki tüm değişkenlerin karşılaştırılması için IBM SPSS Statistics 23 yazılımı kullanıldı. Bulgular:Bu çalışmada, biküspit aort kapak (BAK) tanısı almış 40 hasta ve 34 sağlıklı çocuk incelendi. Hasta grubunda erkek oranı daha yüksek bulundu (%75'e karşı %25) ve yaş ortalamaları benzer düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective:Theaim of thisstudy is toevaluatearterialstiffness in pediatricpatientswithbicuspidaorticvalve (BAV) byusing a simple, non-invasiveMobile-O-Graphdeviceandfour-dimensionalechocardiography, andtocomparetheresultswiththose of healthycontrols. Additionally, thestudyaimstoclinicallycomparethesetwomethodsandtopromotetheuse of arterialstiffnessmeasurements in thefollow-up of pediatric BAV patients, particularly in the presence of other risk factorsthatmayincreasevascularstiffness. MaterialsandMethods:Thisstudywasconducted in thePediatricCardiologyOutpatientClinic of Gaziantep UniversityFaculty of Medicine. A total of 40 patientsdiagnosedwithbicuspidaorticvalvewereincluded in thestudy. Thecontrolgroupconsisted of 34 healthychildrenwithoutanyknowndiseaseswhowereadmittedtothe general pediatricsoutpatientclinic. PWV measurementswereperformed in allparticipantsusingthe Mobil-O-Graphdevice. Allechocardiographicassessmentsincluding 2D, M-mode, andtissueDopplerechocardiographywereperformedbythesamepediatriccardiologist. Electrocardiographywasperformed in allpatients in the BAV group. IBM SPSS Statistics 23 software wasusedforstatisticalanalysis of thevariablesbetweenpatientandcontrolgroups. Results:Thisstudyincluded 40 patientswith BAV and 34 healthycontrols. Theproportion of maleswashigher in thepatientgroup (75%vs 25%), andthemeanages of thegroupsweresimilar.