Türk ve Japon kültürünün temelinde iki inanış: Gök Tanrı ve Şintoizm
Two belief systems at the core of Turkic and Japanese culture: The Sky God religion and Shintoism
- Tez No: 948182
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Din, insanlık tarihi boyunca özelde bireylerin dünya görüşünü, genelde ise toplumların kültürel yapısını şekillendiren en önemli unsurlardan biri olmuştur. Bu çalışma, Türklerin eski dini Gök Tanrı inancı ile Japonların geleneksel dini olan Şintoizm'i karşılaştırmalı olarak ele almayı amaçlamaktadır. Her iki inanç sisteminde de doğa unsurları kutsal kabul edilmekte, atalara saygı temel bir kültürel değer olarak öne çıkmaktadır. Tek yaratıcı olarak görülen Tengrinin yüceliği, doğaya saygı temelli şekillenen Gök Tanrı inancı, Türklerin kozmolojik ve toplumsal düzen anlayışında merkezi bir rol oynamış İslamiyet'e geçiş ile büyük ölçüde folklorik bir miras haline gelmiştir. Çok sayıda Kamiye ibadet, atalara ve doğaya tapınma temelli bir sisteme sahip Şintoizm ise Japonların doğayla uyum içinde yaşama düşüncesinin temelini oluşturarak Japon günlük yaşamında varlığını devam ettirmektedir. Çalışmada, Gök Tanrı ve Şinto inançlarının kökeni, ritüelleri, doğa merkezli kültleri, tarih boyunca temas halinde olunan diğer dinlerle etkileşimleri analiz edilerek, iki inancın benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu araştırma, Türk ve Japon toplumlarının geleneksel inanç yapılarını daha derin biçimde anlamayı hedeflerken, aynı zamanda dinin kültürel süreklilikteki rolünü ve doğa merkezli inanç sistemlerinin toplumsal inşa süreçlerindeki işlevini kavramayı da amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, farklı coğrafyalarda gelişmiş iki kadim kültürün, doğaya ve kutsala yüklediği anlamlar üzerinden insanlık tarihine bıraktığı manevi mirasın izleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Religion has been one of the most significant elements shaping both individual worldviews and the cultural fabric of societies throughout human history. This study aims to conduct a comparative analysis of the ancient Turkic religion, the Sky God (Tengri) belief system, and the traditional Japanese religion of Shintoism. Both belief systems share common features, such as the veneration of natural elements and ancestor worship as a core cultural value. The Sky God belief, centered on the supremacy of Tengri as the singular creator and reverence for nature, played a pivotal role in the cosmological and social order of Turkic peoples. However, with the adoption of Islam, it largely transformed into a folkloric heritage. In contrast, Shintoism—a polytheistic system worshipping numerous kami (spirits or deities), ancestors, and nature—has remained an integral part of Japanese daily life, embodying the Japanese philosophy of harmonious coexistence with nature. This study examines the origins, rituals, nature-centered cults, and interactions with other religions throughout history to highlight the similarities and differences between these two belief systems. By doing so, it seeks to deepen the understanding of traditional religious structures in Turkic and Japanese societies while exploring the role of religion in cultural continuity and the function of nature-centered belief systems in social construction processes. The findings will trace the spiritual legacy of these two ancient cultures from different geographies, as reflected in their interpretations of nature and the sacred.