Uluslararası uygulamaların yayılımı: OECD ülkelerinin SKH4 kapsamında THE (Times Yükseköğretim) etki sıralaması etkinlik ölçümü
Diffusion of international practices: Efficiency measurement of OECD countries in the THE (Times Higher Education) impact rankings within the scope of SDG4
  1. Tez No: 948250
  2. Yazar: CEYDA BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA ARZU KALEMCİ, PROF. DR. MEHMET GÜRAY ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda sıkça karşılaştığımız sürdürülülebilirlik kavramı değişen küresel koşullarda, örgütlerin rasyonel bir zeminde meşruiyet kazanma adına eşbiçimleşmesinin hem sebebi hem de sonucu olarak düşünülebilir. Yükseköğretim örgütsel alanındaki kurumlar da bu anlamda sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için yakınsama eğilimi göstermektedir. Dünyadan birçok üniversite bu alanda çalışmalar yapmaya başlamış ve çalışmalarının çıktılarını gözlemlemek üzere yükseköğretim kurumları için bir derecelendirme sistemi olan Times Yükseköğretim Dünya Üniversiteleri Sıralaması THE (Times Higher Education)'nın sürdürülebilirlik sıralamalarında yer almak için değerlendirmeye girmişlerdir. Çalışmada THE internet sayfası üzerinden üniversitelerin sürdürülebilirlik etki sıralamalarında aldıkları skorlar çıktı, OECD ülkelerinin üniversite sayıları, eğitime yaptıkları harcamalar, ülkelerdeki üniversitelere kaydolan öğrenci sayıları da girdiler olacak şekilde Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılarak ülkelerin performansları değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bilgilerden, analiz sonucunda etkin çıkmayan ülkelerin karar mekanizmaları, politika belirleyicileri ve üniversite idarecilerinin faydalanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of sustainability, which we frequently encounter, can be considered both a cause and a result of the isomorphism of organizations in order to gain legitimacy on a rational basis under changing global conditions. In this regard, institutions within the organizational field of higher education exhibit a tendency toward convergence in their efforts to fulfill sustainability goals. Many universities around the world have started to work in this area and have entered the evaluation to be included in the sustainability rankings of Times Higher Education (THE) World University Rankings to observe the outcomes of their efforts. The study evaluates the performance of countries using the Data Envelopment Analysis (DEA) method, with input variables including the number of universities in the OECD countries, their educational expenditures, and the number of students enrolled in universities, while the output variables include the sustainability impact scores of universities, which were obtained from THE (Times Higher Education) website. It is thought that the information obtained from the research can be used by decision-makers, policy makers and university administrators in countries that are not efficient as a result of the analysis.