Glioblastoma multiforme tanılı hastalarda sağkalımı etkileyen faktörler
Factors affecting survival in patients diagnosed with glioblastoma multiforme
- Tez No: 948273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN UMUT ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Glioblastoma multiforme (GBM) tanısı almış hastaların verileri, uygulanan tedaviler ve bu tedavilerin hastalıksız sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kasım 2020-Mayıs 2024 yılları arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı'nda, histopatolojik olarak doğrulanmış GBM tanısı ile tedavi edilen 71 hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Toplamda 71 yeni hasta analiz edilmiştir; ortanca yaş 53,7 yıl olup, hastaların %63,4'ü erkek ve 56'sı (%78,9) total tümör rezeksiyonu geçirmiştir. Konkomitan kemoradyoterapi (KRT) sonrası hastaların %18,3'ünde (n=13) progresyon gelişmiştir. Tüm hastaların %60,6'sı 6 aydan daha kısa süreyle tedavi almıştır. Çalışmamızda, GBM hastalarında medyan PFS 6,6 ay, OS ise 17,9 ay olarak bulunmuştur. KRT sonrası progresyon gelişmeyip adjuvan KT alanlarda ise PFS ve OS sırasıyla 8,1 ay ve 19,1 ay saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the data of patients diagnosed with glioblastoma multiforme (GBM), the treatments administered, and the effects of these treatments on progression-free survival (PFS) and overall survival (OS). Materials and Methods: The medical records of 71 patients with histopathologically confirmed GBM, treated at the Department of Medical Oncology, Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between November 2020 and May 2024, were retrospectively reviewed. Results: A total of 71 newly diagnosed patients were analyzed. The median age was 53.7 years, with 63.4% of patients being male. Total tumor resection was performed in 56 patients (78.9%). Disease progression occurred in 18.3% (n=13) of patients following concomitant chemoradiotherapy (CRT). Overall, 60.6% of patients received treatment for less than 6 months. In our study, the median PFS was 6.6 months and the median OS was 17.9 months. Among patients who did not experience progression after CRT and received adjuvant chemotherapy, PFS and OS were 8.1 and 19.1 months, respectively.