Ortaokullarda görev yapan psikolojik danışmanların kaynaştırma öğrencilerinin zorbalık ve mağduriyet yaşantılarına ilişkin görüşleri
Middle school counselors' perspectives on bullying and victimization experiences of students with special needs in inclusive settings
  1. Tez No: 948272
  2. Yazar: AYSEL KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul psikolojik danışmanlarının okullarındaki kaynaştırma öğrencilerinin dahil olduğu zorbalık ve mağduriyet yaşantılarına yönelik gözlemleri, bu olaylara müdahale sürecindeki yaşantı ve ihtiyaçlarının ele alınmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen 12'si kadın ikisi erkek olmak üzere toplam 14 psikolojik danışman katılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme verileri MAXQDA 24 programı kullanılarak kodlanmıştır. Bulgular betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Kaynaştırma öğrencilerinin zorbalık ve mağduriyet yaşantılarına ilişkin psikolojik danışman görüşleri 10 ana tema ve 69 alt tema altında doğrudan alıntılarla sunulmuştur. Bulgular,“Kaynaştırma Öğrencilerinin Dahil Olduğu Zorbalık ve Mağduriyet Olayları”,“Kaynaştırmada Zorbalık ve Mağduriyet Riski Taşıyan Tanı Grupları”,“Risk ve Koruyucu Faktörler”,“Kaynaştırma Öğrencilerinin Baş Etme Yöntem ve Süreçleri”,“Zorbalık ve Mağduriyet Yaşantılarının Kaynaştırma Öğrencilerine Etkileri”,“Okul Sistemindeki İhtiyaçlar”,“Psikolojik Danışman İhtiyaçları”,“Müdahale ve Destek Süreçleri”,“Müdahale Sürecinde Paydaşlara Dair Gözlem ve Yaşantılar”ve“Paydaşların Müdahale Yöntemleri”olmak üzere on ana tema altında aktarılmıştır. Sonuçlar kaynaştırma öğrencilerinin zorba, mağdur ve zorba-mağdur rollerinde yaşantılarının olduğunu ve bu süreçte psikolojik danışmanların daha fazla eğitim ve iş birliğine ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve ortaokula devam eden kaynaştırma öğrencilerinin dahil olduğu zorbalık ile mağduriyet olaylarının önlenmesi ve müdahalesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to address the observations of secondary school psychological counselors regarding the bullying and victimization experiences of students with special needs in inclusive settings, as well as their needs in the intervention process. A phenomenological design, a qualitative research method, was used in the study. A total of 14 psychological counselors, including 12 females and two males, were selected for the research through purposive sampling. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. The interview data were coded using MAXQDA 24 software. The findings were analyzed using the descriptive analysis method. The psychological counselors' views on the bullying and victimization experiences of inclusive students were presented under 10 main themes and 69 sub-themes with direct quotes. The findings were presented under the following main themes:“Bullying and Victimization Events Involving Inclusive Students,”“Diagnostic Groups at Risk of Bullying and Victimization in Inclusive Education,”“Risk and Protective Factors,”“Coping Methods and Processes of Inclusive Students,”“Effects of Bullying and Victimization Experiences on Inclusive Students,”“Needs in the School System,”“Psychological Counselors' Needs,”“Intervention and Support Processes,”“Observations and Experiences of Stakeholders in the Intervention Process,”and“Intervention Methods of Stakeholders.”The results indicate that students with special needs in inclusive settings experience roles as bullies, victims, and bully-victims, and that psychological counselors require further training and collaboration in this process. The obtained findings were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were made for the prevention and intervention of bullying and victimization events involving inclusive students attending secondary schools.