Glioma beyin tümörü modelinin fizik bilgili sinir ağı ile çözümü
Solution of glioma brain tumor model using physics informed neural network
  1. Tez No: 948323
  2. Yazar: BERRİN ŞENLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN SELVİTOPİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan çalışmaları incelediğimizde görüyoruz ki, tıp ve biyoloji alanındaki problemleri Fizik Bilgili Sinir Ağı Yöntemi (FBSA) ile matematiksel olarak modellenmektedir. İnsanların hayatını tehdit eden beyin tümörlerinin erken tanı ve teşhisi için FBSA kullanılmıştır. Bu çalışmada beyin tümörü hücrelerini zaman ve konum olarak yayılımını ifade eden doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemleri temel alarak problemleri bir ve iki boyutta FBSA çözümleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When we examine the studies conducted, we observe that problems in the fields of medicine and biology are mathematically modeled using the Physics-Informed Neural Networks (PINN) method. PINNs have been used for the early diagnosis and detection of brain tumors, which pose a serious threat to human life. In this study, the problem is addressed by solving one- and two-dimensional cases using PINN based on nonlinear partial differential equations that describe the spatial and temporal spread of brain tumor cells.