Ferrit ilaveli kompozit malzemelerin mikrodalga soğurma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microwave absorption properties of ferrite added composite materials
- Tez No: 948322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT YÜKSEL PRICE, DR. ENGİN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Görünmezlik ya da düşük görünürlük teknolojisi, askeri havacılıkta radar sistemlerinin günden güne gelişmesi ile kritik gereksinimlerden biri hâline gelmiştir. Radar bir elektromanyetik sistemidir ve hareket halindeki cisimlerin takibini gerçekleştirmektedir. Mikrodalga absorblayıcı malzemeler, hem askerî uygulamalarda radar izini azaltmak amacıyla, hem de elektronik ve telekomünikasyon sistemleri gibi sivil uygulamalarda elektromanyetik dalga kirliliğini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında elle yatırma yöntemiyle epoksi matrisli karbon nanotüp (COOH-MWCNT) ve çeşitli ferrit takviyeli (Ni0.5Zn0.5Fe2O4, BaFe12O19, ZnFe2O4) kompozitler üretilmiştir. Ağırlıkça %0.5, %1.5 ve %3 karbon nanotüp içeren numuneler üretilmiştir. Ayrıca ağırlıkça %50 çeşitli ferritler içeren ve ağırlıkça karbon nanotüp oranı %0.5, %1.5 ve %3 olarak değişen kompozitler üretilmiştir. Üretilen numunelerin mikroyapıları taramalı elektron mikroskobuyla incelenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu sonucu karbon nanotüp ve çeşitli ferrit tozlarının epoksi matriste dağılımları ve yapının homojenliği incelenmiştir. Ayrıca numunelere dielektik geçirgenlik ve manyetik geçirgenlik, dielektik tanjant kaybı ve manyetik tanjant kaybı ve yansıma ölçümleri gibi elektromanyetik testler X-band aralığında uygulanmıştır. Yüksek ve düşük sıcaklık testiyle numunelerin sıcaklığa bağlı elektromanyetik özelliklerindeki değişimler incelenerek absorblayıcı malzeme olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. CNT1.5, FCNT1.5 ve FCNT3 numunelerinin yansıma ölçümü, kalınlık optimizasyonu yüksek ve düşük sıcaklık yansıma ölçümü sonuçlarıyla birlikte CNT1.5 numunesinin geniş çalışma frekansı sunduğunu ve absorblayıcı malzeme olarak kullanıma uygun olduğunu göstermiştir. Nikel çinko ferrit içeren FCNT3 numunesi, çinko ferrit ve baryum hekzaferrit katkıları ile karşılaştırıldığında FCNT3 numunesinin içlerinde daha iyi elektromanyetik özellikler gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stealth or low visibility technology has become a critical requirement in military aviation as radar systems have become increasingly advanced. Radar is an electromagnetic system that tracks moving objects. Microwave absorbing materials are used both in military applications to reduce radar signature and in civil applications such as electronics and telecommunication systems to reduce electromagnetic wave pollution. In this thesis, epoxy matrix carbon nanotube (COOH-MWCNT) and various ferrite reinforced (Ni0.5Zn0.5Fe2O4, BaFe12O19, ZnFe2O4) composites were produced by hand lay-up method. Samples containing 0.5, 1.5 and 3 wt% carbon nanotubes were produced. In addition, composites containing 50 wt% of various ferrites and varying carbon nanotube ratios of 0.5, 1.5 and 3 wt% were produced. The microstructures of the produced samples were examined by scanning electron microscopy. As a result of scanning electron microscopy, the distribution of carbon nanotubes and various ferrite powders in the epoxy matrix and the homogeneity of the structure were examined. In addition, electromagnetic tests such as dielectric permeability and magnetic permeability, dielectric tangent loss and magnetic tangent loss and reflection measurements were applied to the samples in the X-band range. High and low temperature tests were performed to investigate the temperature dependent changes in the electromagnetic properties of the samples and their usability as absorbing materials was investigated. The reflection measurement of CNT1.5, FCNT1.5 and FCNT3 samples, together with the results of thickness optimization high and low temperature reflection measurement, showed that the CNT1.5 sample offers wide operating frequency and is suitable for use as an absorbing material. It is concluded that the FCNT3 sample with nickel zinc ferrite shows better electromagnetic properties in them compared to the FCNT3 sample with zinc ferrite and barium hexaferrite doping.