Kurumlarda dijital dönüşüm ve üretken yapay zeka kabulünün genel iş stresi ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü.
The moderating role of perceived organizational support in the relationship between digital transformation and generative artificial intelligence acceptance and general job stress in organizations.
  1. Tez No: 948325
  2. Yazar: SELİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada kurumlarda dijital dönüşüm ve üretken yapay zeka kabulünün genel iş stresi ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü, demografik değişkenlerle birlikte incelenmiştir. Araştırma, gönüllülük ilkesine dayanarak toplamda 216 katılımcı üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya toplamda 126 kadın ve 90 erkek katılmıştır. Araştırmada demografik değişken olarak; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, kaç yıllık çalışma deneyiminin olduğu ve kaç yıldır aynı şirkette çalıştıkları bilgileri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, Dijital Dönüşüm Ölçeği (DDÖ), Üretken Yapay Zeka Kabulü Ölçeği (ÜYZKÖ), Genel İş Stresi Ölçeği (GİSÖ) ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği (AÖDÖ) kullanılmıştır. Anketler internet üzerinden (online) iletilerek cevaplanması beklenmiştir. Toplanan dataların analizinde normallik analizi, faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi, düzenleyici etki analizi ve t-test ve ANOVA analizi uygulanmıştır. Verilerin analiziyle elde edilen korelasyon ve regresyon analizi sonucunda, dijital dönüşüm ile genel iş stresi arasında oranında negatif, orta güçte ve anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu, yapay zeka kabulünün genel iş stresi üzerinde anlamlı, zayıf ve negatif yönlü bir ilişkisi olduğu, sonucuna ulaşılmış ve algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolünün araştırılması sebebiyle“Hayes (2022)'in geliştirdiği Process Versiyon 4.2”kullanılarak yapılan analiz sonucunda da, dijital dönüşüm ile genel iş stresi arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin düşük etkide, anlamlı ve negatif yönde düzenleyici etkisi olduğu, Üretken yapay zeka kabulü ile genel iş stresi arasındaki algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü olmadığı bulunmuştur. Literatürdeki boşluğu doldurmak adına önemli katkılar sağladığı düşünülen bu çalışmayla gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of perceived organizational support in the relationship between digital transformation and generative AI adoption with overall work stress was examined along with demographic variables. The research was conducted with a total of 216 participants on a voluntary basis, including 126 women and 90 men. Demographic variables collected included age, gender, educational background, years of work experience, and tenure at the current company. As data collection instruments, the Digital Transformation Scale (DTS), Generative Artificial Intelligence Adoption Scale (GAIAS), Overall Work Stress Scale (OWSS), and Perceived Organizational Support Scale (POSS) were utilized. The questionnaires were administered online and completed by the participants. For data analysis, normality analysis, factor analysis, correlation and regression analysis, moderation analysis, as well as t-test and ANOVA were applied.The results from the correlation and regression analyses indicated that there is a moderate, negative, and statistically significant linear relationship between digital transformation and overall work stress. It was also found that the relationship between generative AI adoption and overall work stress is statistically significant, weak, and negative. To examine the moderating effect of perceived organizational support, PROCESS version 4.2 developed by Hayes (2022) was employed. The findings revealed that perceived organizational support has a low, significant, and negative moderating effect on the relationship between digital transformation and overall work stress. However, no moderating effect of perceived organizational support was found in the relationship between generative AI adoption and overall work stress. This study is believed to make important contributions to the literature by addressing a research gap and offers suggestions for future studies.