Generative AI in human resource practices: A case study of employee recruitment and training in Saudi corporations
İnsan kaynakları uygulamalarında üretken yapay zekâ: Suudi Arabistan şirketlerinde çalışan işe alımı ve eğitimi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 997911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suudi şirketlerinde insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamalarının dönüşümünde Üretken Yapay Zekâ'nın (GenAI) rolünü incelemekte ve özellikle çalışan işe alımı ile eğitim süreçlerine odaklanmaktadır. Nitel bir tek vaka çalışması yöntemi kullanılarak, İK profesyonellerinin GenAI araçlarıyla nasıl etkileşim kurdukları, bu teknolojilerin sağladığı faydalar ve uygulama sürecinde karşılaşılan zorluklar araştırılmıştır. Veriler, Suudi Arabistan'daki büyük bir kurumun İK, işe alım, eğitim-gelişim ve dijital dönüşüm birimlerinde görev yapan yedi katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Tematik analiz sonucunda dört temel tema belirlenmiştir: GenAI'nin İK işlevlerine entegrasyonu, algılanan faydalar, karşılaşılan zorluklar ve etik sorunlar ile yapay zekâ entegrasyonunu destekleyen kurumsal faktörler. Bulgular, GenAI'nin operasyonel verimliliği artırdığını, karar verme süreçlerinde şeffaflığı geliştirdiğini ve çalışanlara kişiselleştirilmiş öğrenme fırsatları sunduğunu göstermektedir. Buna karşın, veri gizliliği, çalışan direnci ve etik rehberlik ihtiyacı gibi sorunların da önemli olduğu tespit edilmiştir. Çalışma ayrıca liderlik desteği, güçlü teknolojik altyapı ve sürekli eğitim gibi unsurların başarılı bir yapay zekâ entegrasyonu için kritik olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma, yapay zekâ destekli İnsan Kaynakları Yönetimi alanındaki literatüre katkı sağlamakta ve Suudi Vizyonu 2030 doğrultusunda GenAI'yi sorumlu ve etkili bir şekilde uygulamak isteyen kurumlar için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of Generative Artificial Intelligence (GenAI) in transforming Human Resource Management (HRM) practices within Saudi corporations, with a specific focus on employee recruitment and training. Using a qualitative single-case study approach, the research explores how HR professionals interact with GenAI tools, the benefits these technologies provide, and the challenges associated with their implementation. Data were collected through semi-structured interviews with seven participants representing HR, recruitment, learning and development, and digital transformation units within a major Saudi organization. The thematic analysis identified four key themes: adoption and application of GenAI in HR functions, perceived benefits, challenges and ethical concerns, and organizational factors that support AI integration. The findings indicate that GenAI enhances operational efficiency, improves decision-making transparency, and enables personalized employee learning. However, the study also highlights concerns related to data privacy, employee resistance, and the need for ethical guidelines and human oversight. The results underscore the importance of leadership support, adequate technological infrastructure, and continuous training to ensure successful AI adoption. This research contributes to the growing body of literature on AI-driven HRM and provides practical recommendations for organizations seeking to integrate GenAI responsibly and effectively in alignment with Saudi Vision 2030.