Diz osteoartritli hastalarda geniküler sinirlerin lokal anestezik veya %5 dekstroz ile bloklarının diz ağrısı ve fonksiyonellik üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of genicular nerve blocks with local anesthetic or 5% dextrose on knee pain and functionality in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 948352
  2. Yazar: AYŞEGÜL BERNA ERKANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TEKDEMİR TİFTİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışma ile non-farmakolojik veya oral/topikal farmakolojik tedavi seçeneklerine yanıt vermeyen, cerrahiye uygun olmayan veya cerrahi tedavi istemeyen kronik ağrısı olan diz osteoartritli hastalarda bupivakain veya %5 dekstroz ile yapılan geniküler sinir bloğunun (GSB) ağrı ve diz fonksiyonları ile günlük hayat kalitesine etkisi ve bu farmakolojik ajanların birbirine üstünlüğünün olup olmadığı araştırılmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine Aralık 2023- Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran diz osteoartrit tanılı ve geniküler sinir bloğu uygulanmış hastalar retrospektif olarak bilgisayar veri sisteminden ve hasta dosyalarından tarandı. Buna göre değerlendirilen 121 hastanın 74'ü çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılamaktaydı. 74 hastanın çalışmaya alınması planlandı. Ancak 1. ve/veya 3.ay kontrollerine gelmediği tespit edilen, 1.ve/veya 3.ay değerlendirme bulguları dosyalarında olmayan 13 hasta çalışma dışında tutuldu. Çalışmaya alınan 61 hastanın 31'ine bupivakain ile, 30'una %5 dekstroz ile GSB yapıldığı kaydedildi. Bu protokollerin uygulandığı tüm hastalara kuadriseps kasına yönelik güçlendirme ev egzersiz programı verildiği belirlendi. Bilgisayar veri sisteminden ve hasta dosyalarından tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ve 3. aylardaki demografik verileri, vizüel analog skala (VAS), 5 kez otur kalk testi (5KOKT), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit Endeksi (WOMAC), Kısa Form-12 versiyon 2 (SF-12 V2) ve Lysholm diz skoru değerleri retrospektif şekilde taranarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of genicular nerve block (GNB) with bupivacaine or 5% dextrose on pain, knee functions, and quality of daily life in patients with chronic pain who do not respond to non-pharmacological or oral/topical pharmacological treatment options, are not suitable for surgery, or do not want surgical treatment and whether these pharmacological agents are superior to each other. Materials and Methods: Patients who applied to Ankara Education and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics between December 2023 and August 2024 with knee osteoarthritis diagnosis and genicular nerve block applied were scanned retrospectively from the computer data system and patient files. Accordingly, 74 of the 121 patients evaluated met the study inclusion criteria. 74 patients were planned to be included in the study. However, 13 patients who were found not to have attended the 1st and/or 3rd month controls and whose 1st and/or 3rd month evaluation findings were not in their files were excluded from the study. It was recorded that 31 of the 61 patients included in the study received GNB with bupivacaine and 30 with 5% dextrose. It was determined that all patients who were applied these protocols were given a quadriceps muscle strengthening home exercise program. Demographic data, visual analog scale (VAS), 5-times sit-to-stand test (5KOKT), Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Short Form-12 version 2 (SF-12 V2) and Lysholm knee score values were retrospectively scanned from the computer data system and patient files before treatment and at 1 and 3 months after treatment and recorded.