Türk ve Suriye uyruklu ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of attitudes of Turkish and Syrian secondary school students towards social studies course
  1. Tez No: 948351
  2. Yazar: MAHSUN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmayla vatandaşlık açısından oldukça önemli olan sosyal bilgiler dersine yönelik, 5., 6. ve 7. sınıf ortaokul öğrencilerinin tutumunun cinsiyete, sınıf düzeyine ve uyruğa göre değişip değişmediğini karşılaştırmak ve ortaokul öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarının nasıl olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Bu araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu tarama modelindeyken nitel boyutu ise olgu bilim desenindedir. Bu araştırmada okullar, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları, 2024/2025 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinin Nizip ilçe merkezinde Türk ve Suriye uyruklu öğrenci sayısının fazla olduğu dört ortaokulda eğitim gören 755 Türk ve Suriye uyruklu ortaokul öğrencileri arasından belirlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda sosyal bilgiler tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulama sonrasında, nicel veriler SPSS 30.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Ayrıca araştırmanın nitel boyutunda, rastgele seçilmiş ve gönüllük esasına dayalı olmak kaydıyla altı Türk ve altı da Suriye uyruklu öğrenciyle, beş sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış ve veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu araştırmayla tutumun; cinsiyete, uyruğa ve sınıf düzeyine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin tutumu, erkek öğrencilere kıyasla ve Türk uyruklu öğrencilerin tutumu Suriye uyruklu öğrencilere kıyasla yüksek çıkmıştır. Sınıf seviyesinde ise, 5.sınıf öğrenci tutumları ile 6. sınıf öğrencileri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin tutum ortalamasının ise 7.sınıf öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Türk uyruklu öğrencilerin ders tutumu tüm sınıf seviyesinde Suriye uyruklu öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. Görüşmeden elde edilen sonuçlar, öğrencilerin çoğunluğun sosyal bilgiler dersinde mutlu olduğunu göstermektedir. Tarih, coğrafya ve kültür konuları öğrenciler tarafından ilgi çekici bulunurken; yazı yazma yoğunluğu, dersin geleneksel yöntemlerle anlatılması ve yazmaya dayalı ödevler öğrencilerin tutumlarını olumsuz etkilemektedir. Öğrencilerin derste aktif olacakları ortamların hazırlanması, araştırmaya dayalı ödevlerin verilmesi ve öğrenme amaçlı yazma etkinliklerine yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare whether the attitudes of 5th, 6th and 7th grade middle school students towards the social studies course, which is very important for citizenship, vary according to gender, class level and nationality and to determine how the attitudes of middle school students towards the social studies course are in line with their opinions. In this study, an explanatory sequential mixed design, one of the mixed research methods, was used. While the quantitative dimension of the study is in the survey model, the qualitative dimension is in the phenomenological design. In this study, schools were determined by purposive sampling method, which is a non-random sampling method. The participants of the study were determined among 755 Turkish and Syrian secondary school students studying in four secondary schools with a high number of Turkish and Syrian students in Nizip district center of Gaziantep province in the 2024/2025 academic year. Social studies attitude scale was applied in the quantitative dimension of the study. After the application, quantitative data were analyzed with SPSS 30.0 package program. In addition, in the qualitative dimension of the study, a semi-structured interview consisting of five questions was conducted with six Turkish and six Syrian students who were randomly selected and based on volunteering, and the data were analyzed by content analysis method. In this study, it was concluded that attitudes differ according to gender, nationality and grade level. The attitudes of female students were higher compared to male students and the attitudes of Turkish students were higher compared to Syrian students. At the class level, no significant difference was found between the attitudes of 5th grade students and 6th grade students. It was observed that the average attitudes of 5th and 6th grade students were higher compared to 7th grade students. The attitudes of Turkish students were higher than Syrian students at all class levels. The results obtained from the interviews show that the majority of students were happy in social studies class. While history, geography and culture subjects were found interesting by the students; the intensity of writing, the teaching of the course with traditional methods and writing-based assignments negatively affected the students' attitudes. It was suggested to prepare environments where students would be active in the class, to give research-based assignments and to include writing activities for learning purposes