Gençlerin kentsel rekreasyon alanlarına yönelik tercih ettikleri peyzaj bileşen kombinasyonları
Landscape component combinations preferred by youth for urban recreation areas
- Tez No: 948456
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez çalışması ile gençlere yönelik kentsel rekreasyonel alanlarında oluşturulacak mekânların örgütlenme sürecinde peyzaj bileşenlerinin etkisi ve birbirleriyle olan ilişkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 1002 adet lisans öğrencisi üzerinde anket yöntemi uygulanmıştır. Ankete gönüllü katılım sağlayan öğrencilerden elde edilen veriler SPSS 22.0 programında gerçekleştirilen istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Üniversite gençlerinin serbest zaman farkındalıkları paralelinde; abiyotik bileşenlerden topografya şekli düz ve geniş, topoğrafya yapısı bitkilendirilmiş, hidroloji yapısı hareketli, geniş ve yüzeysel, hidroloji içeriği doğal, iklimi güneşli, az yağışlı, nemsiz ve ılıman özellikler öncelikle tercih edilmiştir. Biyotik bileşenlerden, herdem yeşil, yumuşak dokulu, ilkbahar renklenmesi sergileyen, yayılıcı, yuvarlak ve sarkık formlu bitkiler ve ağaçlarda yaşayan hayvanlar, kültürel bileşenlerden ise ulaşımın yaya, bisiklet ve otobüs ile sağlanabildiği, yol özelliği geniş, güvenli, yol şekli düzenlenmiş, uzun ve geçirimli yüzeyi olan, erişilebilirliği güvenli, yürüme mesafesinde, herkesin erişebildiği, kolay ve mesafesi yakın alanlar, insan yapımı elemanlar için de estetik, yaşam kalitesi sağlayan, doğa ile uyumlu olanlar öncelikle tercih edilmiştir.Sonuçta bu bulgular ışığında senaryolar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to reveal the effects of landscape components and their relationships with each other in the organization process of spaces to be created in urban recreational areas for young people. For this purpose, a survey method was applied to 1002 undergraduate students determined by using the stratified sampling method in the study. The data obtained from the students who voluntarily participated in the survey were evaluated with statistical analyses performed in the SPSS 22.0 program. In parallel with the leisure time awareness of university youth; from the abiotic components, the topography shape is flat and wide, the topography structure is planted, the hydrology structure is mobile, wide and superficial, the hydrology content is natural, the climate is sunny, less rainy, humidity-free and mild were primarily preferred. Among the biotic components, evergreen, soft-tex tured, spring-colored, spreading, round and hanging-shaped plants and animals living in trees were preferred; among the cultural components, transportation is provided by pedestri an, bicycle and bus, the road features are wide, safe, the road shape is arranged, long and permeable, accessibility is safe, within walking distance, accessible to everyone, easy and close to the area; and for man-made elements, aesthetics, providing quality of life and com patible with nature were preferred. As a result, scenarios were developed in light of these findings.