Suç korkusunun sosyal medyadaki yansımaları: X(Twitter) örneği
Reflections of fear of crime on social media: X(Twitter) example
  1. Tez No: 948623
  2. Yazar: ZEYNEP ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu doktora tezi, X sosyal medya platformunda suç korkusunun dijital temsillerini, yayılım dinamiklerini ve toplumsal güvenlik algıları üzerindeki dönüştürücü etkisini disiplinlerarası bir yaklaşımla incelemektedir. Nitel yöntem ile tasarlanan araştırma, içerik analizi aracılığıyla belirli hashtag, anahtar kelime ve paylaşımları sistematik olarak değerlendirerek dört ana tema üzerine odaklanmaktadır: (1) suç korkusunun sosyal medyadaki yansımaları, (2) bu korkunun dijital temsili, (3) dijital ortamdaki yayılım mekanizmaları ve (4) dijital söylemlerin kaynakları. Analiz bulguları şunları ortaya koymaktadır: suç korkusu; öfke, hoşnutsuzluk, korku ve anksiyete gibi duygusal tepkilerle yoğun biçimde ifade edilmektedir. Metaforlar ve stereotiplerle zenginleştirilen bir dil bu korkunun inşasında kritik bir rol oynamaktadır. Medyadaki olumsuz haberler ve taciz/şiddet olaylarının yansımaları, toplumsal kaygıyı artırarak güvenlik algılarını derinden etkilemektedir. Toplumsal düzeyde ise bu korku, adalet sistemine duyulan öfke, kamusal alanlara yönelik güvensizlik ve göçmenlerin suçla ilişkilendirilmesi gibi yapısal sorunları beslemektedir. Dijital söylemlerin temel kaynakları arasında kültürel algılar (siyasi ve dini faktörler), bireysel deneyimler ve söylentiler öne çıkmaktadır. Bilginin abartılması ve manipülasyonu, korkunun yayılmasını hızlandırırken, kullanıcıların devlete yönelik artan talepleri, sosyal kontrol mekanizmalarına ilişkin beklentileri yansıtmaktadır. Çalışma, dijital söylemlerin gerçek suç dinamiklerinden bağımsız olarak toplumsal gerçekliği nasıl şekillendirdiğini vurgulamakta ve algı yönetimi ile somut suçla mücadele politikaları arasında dengeli bir ilişki kurulması gerekliliğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, güvenlik stratejilerinin psikolojik, sosyal ve teknolojik boyutları bütünleştiren bir perspektifle tasarlanmasına yönelik teorik ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the digital representations of fear of crime on social media Platform X, its dissemination dynamics, and its transformative impact on societal security perceptions through an interdisciplinary approach. Employing a approach qualitative design, the research systematically evaluates specific hashtags, keywords, and posts via content analysis, focusing on four principal themes: (1) the manifestations of fear of crime on social media, (2) its digital representation, (3) the dissemination mechanisms within digital spaces, and (4) the sources of these digital discourses. The analysis reveals the following findings: that fear of crime is intensely expressed through emotional responses such as anger, discontent, fear, and anxiety. A language enriched with metaphors and stereotypes plays a critical role in constructing this fear. Negative media reports and depictions of harrasment/violence incidents amplify societal anxiety, profoundly impacting security perceptions. At the societal level, this fear fuels structural issues, including anger towards the justice system, distrust of public spaces, and the association of immigrants with criminality. Cultural perceptions (political and religious factors), individual experiences, and rumors emerge as primary sources of digital discourse. The exaggeration and manipulation of information accelerate the spread of fear, while users' heightened demands on the state reflect expectations concerning social control mechanisms. The study emphasizes how digital discourses shape social reality independently of actual crime dynamics and underscores the necessity of establishing a balanced relationship between perception management and concrete crime prevention policies. These findings provide theoretical and practical contributions towards designing security strategies that adopt and integrative perspective encompassing psychological, social, and technological dimensions.