Köpeklerde meme tümörü olgularında PDL-1 immun belirteç ekspresyonunun saptanması
Detection of PD-L1 immune marker expression in cases of mammary tumors in dogs
  1. Tez No: 948622
  2. Yazar: ORKUN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SEVAL FATMA TOYDEMİR KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Köpek meme bezi tümörleri, dişi köpeklerde sık görülen tümörlerdendir ve multifaktöriyel etiyolojiye sahiptir. Kesin tanı için klinik muayeneye ek olarak histopatolojik inceleme gereklidir ve metastaz değerlendirmesi için ise çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Mikro metastazlar tedavi etkinliğini sınırlayabilmekte ve bu nedenle cerrahi müdahale öncesinde veya sonrasında mikro metastaz varlığının tespit edilmesi önemlidir. Mikro metastazların saptanabilmesi amacıyla tümör biyobelirteçleri erken tanı ve taramada kullanılabilmektedir. Biyobelirteçler, kan, idrar gibi vücut sıvılarında veya dokularda ölçülen ve hastalık hakkında bilgi sağlayan biyolojik moleküllerdir. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne memede kitle şikâyetiyle gelen 62 dişi köpek PDL-1, CTLA-4, ER-β, PR ve HER-2 biyobelirteçleri açısından incelendi. Histopatolojik değerlendirmeler sonucunda köpekler malign meme tümörü (Grup I, n:49), benign meme tümörü (Grup II, n:4) ve meme hiperplazisi/displazisi (Grup III, n:9) olarak üç gruba ayrıldı. Grup I'deki köpekler, histopatolojik derecelerine göre Grade I (n:7), Grade II (n:26) ve Grade III (n:16) olarak alt gruplara ayrıldı. Tüm gruplarda, PDL-1, CTLA-4, ER-β, PR ve HER-2 biyobelirteçlerinin ekspresyon miktarları saptandı, tümör makroskobik boyutuyla (n:29) biyobelirteçler arasındaki ilişki incelendi, biyobelirteçlerin kendi aralarındaki ilişkisi incelendi, çalışmada triple negatif olan meme tümörleri tespit edildi ve bunlara ait PDL-1 ve CTLA-4 immun belirteç ekspresyonları değerlendirildi Ayrıca operasyon öncesi yapılan hemogram kan sayımındaki nötrofil (NEU), lenfosit (LYM), monosit (MON), eosonofil (EOS) ve bazofil (BAS) sayıları ve nötrofil lenfosit xvii oranı (NLR) ile mastektomi operasyonu sonrası köpeklerin yaşam süreleri (24 ay) ve biyobelirteçlerle arasındaki ilişki tespit edildi. Sonuç olarak, biyobelirteçler kendi arasında istastiksel olarak anlam göstermese de (P>0,05) CTLA-4 için Grup I ile Grup II ve Grup III arasında istatistiksel anlam görüldüğü tespit edildi (P0,05). Çalışmada triple negatif meme tümörlerinde PDL-1 ve CTLA-4 immun belirteçleri yüksek oranda pozitif tespit edildi. Hemogramda değerlendirmeye alınan parametrelerle CTLA-4 pozitifliği arasında istatistiksel bir anlam görülmedi (P>0,05). PDL-1 eskpresyon skorları ile (0 ile 2,5 ve 2,5 ile 3,0 skorları) doğrusal artış görülmese de NLR arasında arasında istatistiksel olarak anlam olduğu bulundu (P0,05). Bu çalışmanın sonuçlarının köpek meme tümörlerinin immünolojik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasını ve özellikle triple negatif meme tümörlü köpeklerde yeni tedavi yaklaşımlarına ışık tutmasında yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Canine mammary gland tumors are among the most frequently diagnosed neoplasms in female dogs and are characterized by a multifactorial etiology. In addition to clinical examination, histopathological evaluation is essential for definitive diagnosis, while various imaging modalities are employed for metastasis assessment. The presence of micrometastases may compromise treatment efficacy; therefore, their detection prior to or following surgical intervention is of critical importance. In this context, tumor biomarkers offer potential utility for early detection and screening of micrometastases. Biomarkers are biological molecules measured in body fluids such as blood and urine, or in tissues, that provide valuable insights into the presence and progression of disease. In this study, 62 female dogs that came to Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty Animal Hospital with complaints of a breast mass were examined for PDL-1, CTLA-4, ER-β, PR and HER-2 biomarkers. Based on histopathological findings, the cases were classified into three main groups: malignant mammary tumors (Group I, n=49), benign mammary tumors (Group II, n=4), and mammary hyperplasia/dysplasia (Group III, n=9). Furthermore, the malignant tumors in Group I were subclassified according to histological grade as Grade I (n=7), Grade II (n=26), and Grade III (n=16). In all groups, the expression levels of the biomarkers PDL-1, CTLA-4, ER-β, PR, and HER-2 were determined. The relationship between these biomarkers and tumor macroscopic size (n=29) was evaluated, as well as the interrelationships among the biomarkers themselves. Additionally, triple-negative mammary tumors were identified within the study population, and the expression of immune checkpoint markers PDL-1 and CTLA-4 in these tumors was xix assessed. Furthermore, preoperative complete blood counts—including neutrophil (NEU), lymphocyte (LYM), monocyte (MON), eosinophil (EOS), and basophil (BAS) counts, along with the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR)—were analyzed for their association with the dogs' post-mastectomy survival times (24 months) and with biomarker expression levels. Although no statistically significant correlations were found among the biomarkers themselves (P>0.05), a statistically significant difference was observed in CTLA-4 expression between Group I and both Group II and Group III (P0.05). In triple-negative mammary tumors, PDL-1 and CTLA-4 immune markers were found to be highly expressed. No significant correlation was identified between the hematological parameters evaluated (including neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil, and basophil counts) and CTLA-4 expression (P>0.05). Although no linear trend was observed between PDL-1 expression scores (0–2.5 vs. 2.5–3.0), a statistically significant association was found between PDL-1 expression and the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) (P0.05). The findings of this study are expected to contribute to a better understanding of the immunological characteristics of canine mammary tumors and may provide valuable insights for the development of novel therapeutic strategies, particularly in dogs with triple-negative mammary tumors.