Muhammed Abdülhâdi Ebû Rîde'nin felsefî ve kelâmî görüşleri
The philosophical and theological views of Muhammad Abd al-Hadi Abu Rida
  1. Tez No: 948678
  2. Yazar: AYA MOHAMMED NASSER SANHOB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MEKİN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Arap-İslam tarihi ve medeniyeti konusunda uzmanlaşmış Mısırlı bir tarihçi ve araştırmacı olan Muhammed Abdülhâdi Ebû Rîde'nin kelâm ve felsefeye dair görüşleri ele alınmıştır. Ebû Rîde, modern İslam düşüncesinin önde gelen âlimlerinden biri ve Arap kültürünün rönesansına katkıda bulunanlardan biri olarak kabul edilmiştir. Ebû Rîde'nin yetişmesinde Müslüman ve Batılı meşhur ilim adamlarının önemli rolü olmuştur. Ebû Rîde iyi derecede Almanca, İngilizce, Fransızca, Farsça, İspanyolca, Latince, Türkçe, Grekçe ve İbrânîce bilmektedir. Bu özelliğiyle Arapça konuşulan ülkelerde İslâm felsefesi ve kelâm araştırmalarının ciddi manada öncülüğünü yapmıştır. Endonezya'dan Japonya'ya kadar Doğu ve Batı'daki birçok ilim merkezinde konferans, sempozyum gibi ilmî faaliyetlerine katılarak felsefî terminoloji hazinesini birçok yeni kelimeler ile zenginleştirmiştir. Felsefe, tarih ve İslâm medeniyeti alanlarında birçok kitap ve makale yazmış, tercüme etmiş ve tahkikler yapmıştır. Onun yazdığı eserler kelâm ilmine birçok konuda katkı sağlamıştır. Bu çalışmada Ebû Rîde'nin Felsefî ve kelâmî görüşlerini tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Muhammed Abdülhâdî Ebû Rîde'nin hayatı, ilmî kişiliği, eserleri ile dinler ve mezheplere bakış açısı ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra, onun kelâmî ve felsefî görüşleri tespit edilmeye çalışılmakta; özellikle Mażmûnü'l-Ḳurʾâni'l-Kerîm fî ḳaḍâya'l-îmân ve'n-nübüvve ve'l-aḫlâḳ ve'l-kevn adlı eseri çerçevesinde Kur'ân-ı Kerîm'e dair düşünceleri ayrıntılı biçimde incelenmektedir. Ayrıca Ebû Rîde'nin ilmî çalışmaları ve ortaya koyduğu düşünceler doğrultusunda İslam düşüncesi ve medeniyetine yaptığı katkılar değerlendirilmekte ve onun entelektüel mirası ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the theological and philosophical views of Muhammad 'Abd al-Hādi Abū Rīdah, an Egyptian historian and researcher specializing in Arab-Islamic history and civilization. Abū Rīda is considered one of the leading scholars of modern Islamic thought and one of the contributors to the renaissance of Arab culture. Famous Muslim and Western scholars played an important role in Abū Rīdah's upbringing. Abū Rīda was fluent in German, English, French, Persian, Spanish, Latin, Turkish, Greek and Hebrew. As such, he was a pioneer of Islamic philosophy and theology research in Arabic-speaking countries. He has enriched his philosophical terminology treasury with many new words by participating in scientific activities such as conferences and symposiums in many scientific centers in East and West from Indonesia to Japan. He wrote, translated and edited many books and articles in the fields of philosophy, history and Islamic civilization. His works have contributed to the science of kalām in many areas. In this study, Abū Rīda's philosophical and theological views are identified. This study deals with the life, scholarly personality, works, and perspective on religions and sects of Muhammad 'Abd al-Hādī Abū Rīda. In addition, it tries to identify his theological and philosophical views and elaborates his thoughts on the Qurʾān, especially within the framework of his work Mażmūn al-Ḳurʾānī al-Karīm fī ḳaḍāya al-īmān wa al-nubuwwwa wa al-aḫlāq wa al-kawn. In addition, Abū Rīda's contributions to Islamic thought and civilization in line with his scholarly works and the ideas he put forward are evaluated and his intellectual heritage is revealed.