Edirne merkezdeki bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının iş stresi ve tükenmişlik durumlarının incelenmesi
Investigation of work stress and burnout status of healthcare professionals working in a hospital in Edirne center
- Tez No: 948691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA İNCİRKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: İş yaşamına bağlı stres ve tükenmişlik global bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Türkiye'de çalışanların %68'i iş stresi, sağlık çalışanlarının %40-60'ı tükenmişlik yaşamaktadır. Bu çalışma; Edirne ilinde bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının iş stresi, tükenmişlik durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı tipteki çalışma, 25.09.2023–27.09.2024 tarihleri arasında Edirne ilinde bir vakıf hastanesinde görev yapan 120 sağlık çalışanıyla yapıldı. Veriler yüz yüze olarak“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Genel İş Stresi Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak toplandı ve SPSS (v.25) ile tanımlayıcı analizler, Tukey HSD, t testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Work stress and burnout have become a global public health problem. In Turkey, 68% of employees experience work stress, and 40-60% of healthcare professionals experience burnout. This study aims to examine the work stress, burnout and affecting factors of healthcare professionals working in a hospital in Edirne province. Material and Methods: This descriptive study was conducted with 120 healthcare professionals working in a foundation hospital in Edirne province between September 25, 2023 and September 27, 2024. Data were collected face-to-face using the“Sociodemographic Information Form”,“General Work Stress Scale”and“Maslach Burnout Inventory”and analyzed using SPSS (v.25) descriptive analyses, Tukey HSD, t test, one-way analysis of variance, regression and correlation analyses.