Kedi ve köpeklerde dermatofitozisin tedavisinde lokal uygulama biyogümüş bileşiğinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of local administration of biosilver compound in the treatment of dermatophytosis in cats and dogs
- Tez No: 948692
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dermatofitoz, keratinofilik dermatofitlerin neden olduğu, evcil hayvanlar arasında yaygın olarak görülen ve deri lezyonları ile karakterize bir zoonotik hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne başvuran farklı yaş ve ırklardaki kedi ve köpeklerde görülen dermatofitoz enfeksiyonlarının klinik belirtilerini, tedavi süreçlerini ve biyogümüş (nanogümüş) tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada, kedi ve köpeklerden çalışma grubu (n=7) ve pozitif kontrol grubu (n=7) olmak üzere toplam 14 hayvan kullanılmıştır. Bu hayvanlardan mikolojik örnekler alınarak, dermatofitozun yaygınlığı, klinik seyri ve biyogümüş uygulamasının tedaviye katkısı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, biyogümüş tedavisinin lezyonların gerileme sürecine olumlu katkı sağladığını ve klinik iyileşmeyi desteklediğini ortaya koymuştur. Hayvanlar, biyogümüş tedavisi ve terbinafin hidroklorür tedavisi olmak üzere iki tedavi grubuna ayrılmış ve tedavi süreçleri haftalık aralıklarla yapılan klinik değerlendirmelerle izlenmiştir. Kedi ve köpeklerde dermatofitozis tedavisinde çeşitli antifungal ajanlar kullanılmakla birlikte, geleneksel topikal uygulamaların uzun süreli ve düzenli kullanım gerektirmesi, tedaviye uyum ve etkinlik açısından bazı sınırlılıklar yaratmaktadır. Ayrıca topikal ilaçların doğrudan lezyonlara uygulanması sırasında, kullanıcı açısından temas riski ve hasta hayvanın stres düzeyinde artış gibi olumsuzluklar da gözlemlenebilmektedir. Son yıllarda antimikrobiyal ve antifungal özellikleri ile dikkat çeken biyogümüş bileşiği, farmakolojik olarak çeşitli mikroorganizmalar üzerinde inhibitör etki göstermekte olup, dermatofitozis etkenleri üzerinde potansiyel bir alternatif tedavi seçeneği sunmaktadır. Sprey formülasyonunda hazırlanan biyogümüş içerikli ürünlerin, hem uygulama kolaylığı hem de lezyon bölgesine doğrudan temas etmeksizin etki göstermesi bakımından topikal pomatlara kıyasla avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir. Klinik değerlendirmelerde, biyogümüş tedavisi uygulanan grubun tedaviye daha hızlı yanıt verdiği ve lezyonların daha kısa sürede iyileştiği gözlemlenmiştir. Tedavi sürecinin haftalık olarak değerlendirilen klinik skorlama sonuçlarına göre biyogümüş grubunun daha hızlı iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, biyogümüşün dermatofitoz tedavisinde etkili bir alternatif olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Dermatophytosis is a zoonotic disease characterized by skin lesions and caused by keratinophilic dermatophytes, commonly observed among companion animals. The aim of this study is to evaluate the clinical signs, treatment processes, and the effectiveness of biosilver (nanosilver) therapy in cats and dogs of various ages and breeds that were admitted to the Veterinary Faculty of Afyon Kocatepe University. In this study, a total of 14 animals were used, consisting of a treatment group (n=7) and a positive control group (n=7), including both cats and dogs. Mycological samples were collected from these animals, and the prevalence, clinical progression of dermatophytosis, and the contribution of biosilver application to the treatment were analyzed. The findings revealed that biosilver therapy contributed positively to lesion regression and supported clinical improvement. The animals were divided into two treatment groups: biosilver therapy and terbinafine hydrochloride therapy. Their treatment processes were monitored through weekly clinical evaluations. Although various antifungal agents are used in the treatment of dermatophytosis in cats and dogs, traditional topical applications require long-term and regular use, which may pose challenges in terms of compliance and efficacy. Furthermore, during the direct application of topical medications to lesions, there is a risk of contact for the handler and increased stress levels in the animal. In recent years, biosilver compounds have gained attention for their antimicrobial and antifungal properties, exhibiting pharmacological inhibitory effects on various microorganisms and offering a potential alternative for dermatophytosis treatment. Biosilver-containing products in spray formulation may provide advantages over topical ointments due to ease of application and effective action without direct contact with the lesion area. Clinical evaluations revealed that the group treated with silver biogels responded more rapidly to the treatment and the lesions healed in a shorter time. According to the clinical scoring results evaluated weekly during the treatment process, the silver biogel group showed faster recovery. These findings suggest that silver biogels could be an effective alternative in the treatment of dermatophytosis.