Çağdaş sanatta anlatım ögesi olarak büyüsel ritüeller
- Tez No: 94894
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ETİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET“Çağdaş sanatta anlatım öğesi olarak büyüsel ritüeller”konulu bu tez çalışması ilgisini, çağdaş sanat disiplinlerinden performans sanatına ve onu besleyen tarihsel-kültürel birikimler üzerine yönlendirmiştir. Çalışmada İzlenen yöntem, antikiteden günümüze uzanan sürecin, yaşam-sanat bağlamında irdelenmesi ve bugünün performans sanatlarına, tarihsel-kültürel alandan yapılan göndermelerin saptanması şeklinde olmuştur. Performans sanatı, yaşamın her anında ve her yerde kendini üretebilen ve bir tek o anı kapsayan, işlevselliğini yaşanmış olanla henüz yaşanmamış an arasında tutan bir etkinlik olarak, hafızasında eskiye ait, ontolojik alana yayılmış, tarihsel-kültürel, geleneksel izler taşıdığını ve izleyicisiyle etkileşim içinde gelişen performansın, sürekli kendini yenilediğini, yok ettiğini ve yeniden kurduğunu izliyoruz. Geleneksel sanat izleyicisinin sahip olduğu bakış açısını kıran performans sanatı, izleyicisinin sezgilerini ve bilinç katmanlarını uyarır. Bilinçle bellek arasında git gel yaparak, zaman zaman bilinci askıya alıp, bilinçaltı ya da kolektif bilinçaltının dolaştırılmasını sağlar. Tez çalışmasının izlediği yöntem üzerine açıklamaların yapıldığı birinci bölümden sonra, çalışmanın ikinci Bölümünde, çağdaş insanın kolektif bilinçaltını oluşturan doğasal, tarihsel-kültürel, mitsel, töresel, dinsel katmanlar daraltılmış alanlar içinde irdelenip, performans sanatında sıkça karşılaşılan ve hatta bire bir göndermeler yapılabilecek alanlara değinilmiştir. Üçüncü Bölümde doğanın kutsallıktan arındırılması çabaları ve modern toplumlarda yaşam-sanat ilişkisine değinilerek, yaratma süreçlerinde oyun ve psikanalizin işlevselliği üzerine saptamalar yapılmıştır. Son bölümde ise 20. yüzyılın sanatını belirleyen köklü girişimlere değinilerek, kavramsal sanatın gelişimi, performans sanatı ve sanatçısından örneklere yer verilmiştir. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis work“Rituals as elements of expression in contemporary art”has oriented its affinity upon performance art among contemporary art disciplinesand historical-cultural accumulations that art lives on. Referring - comparing the agenda of art fromreal life in a process from past to present will be the method followed in this work. Performance art, capable of breeding itself anywhere and anytime of life, covering one single moment, being and activitie that has its functionality between the experience and present, keeps in its memory historical cultural, traditional traces spread to ontological field belonging to the past, it develops interactively with its auidiance, constantly renovates destroys and rebuilds itself, it is to re-animate the previous experiences by means of repetitions. Performans art, which changes the point of view that traditional art audience possesses, situmulates their intuitions and conscious layers. Journeying between conscious and memory, it suspends conscious at times and enables tha extraction of subconcious or collective subconcious. In the second part of the thesis work, natural, historical, cultural, mytical, custamary, religious layers forming humans' collective subconcious are scrutinised in narrowed down areas. Mostly mentioned are the areas where performance art is frequently met and where referral is possible to do. in the third part, efforts to purify nature from divinity and the relation between life and art in modern societies are mentioned, determining the functionality of play and psyghoanalysis in the processes of creation. In the final part, radikal initiatives that determine 20th century art are mentioned, showing examples from devolopment of conceptual art, performance art and artists. HI