Çağdaş sanatta anlatım ögesi olarak ateş
- Tez No: 53639
- Danışmanlar: PROF.DR. KADRİ ÖZAYTEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET“ÇA?DAŞ SANATTA ANLATIM Ö?ESİ OLARAK ATEŞ”başlığıyla belirlediğimiz bu çalışma, 'ateş' öğesinin mitos, felsefe, tarih, kültürler, inanışlar ve toplam olarak yaşam katmanlarında dolaşarak nesnel, tinsel ve psişik anlamlarını irdeleyen ve bu donanımla sanatta, yoğun olarak da çağdaş sanattaki estetik kullanımı, sembolik değeri ve anlamını çözümlemeye yönelik bir araştırmadır. Bunun için izlenen yöntem, varlığın özünü oluşturan temel yaşamsal elementlerin (toprak, su, hava, ateş) arketipik anlamlarından hareketle, ateş'in yaşamsal bir element; sembolik bir eleman ve estetik anlatım öğesi olarak sanatın çeşitli evrelerin deki anlamlan ve kullanım biçimlerini sanat felsefesi ışığından ve bağlamından hareketle incelemek olmuştur. 1960 sonrası, sanatın yeni arayış ve yeni ifade taçimlerine yöneldiği, savaş sonrası büyük sıçramalarla gelişen endüstriyel üretimin yeni yaşam tarzına koşut olarak intermedya çağına geçiş, TV ve bilgisayar vb. üetişimin olanaklarını hızlı gelişim gösterdiği süreçde, açığa çıkan ben'in parçalanışının dışavurum- lan,ateş aracılığı ile gösterilen tepkileri değişen estetik bağlamla irdelenmiştir. Sigaramızı ya da ocağımızı yakmanın ötesinde çok daha derin, psişik ve geniş, kozmik bir anlam içermektedir. Bu araştırmanın sağlayabileceği bir yarar olacaksa o da ateşin estetiğini farkettirmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study titled“FIRE, AS AN ELEMENT OF NARRATION IN CONTEMPORARY ART”examines the objective, spiritual, psychic meanings of fire by wandering mythos, philosophy, history, cultures, beliefs, all aspects of life, and by the argument acquired it is directed to analyse aesthetic use, symbolic value and meaning of fire in art, especially in contemporary art The method used for this purpose starts from the archetypal meanings of vital elements (earth, water, air, fire) that form the essence of life and investigates the meanings and the forms of fire as a vital, symbolic and an aesthetic narrative element in context of art philosophy through different epochs of art Expressions of dissociation of revealed self and the reactions exposed by fire are investigated in relation to aesthetics parallel to new life style of industrial production growing with high jumps in the postwar period that art after 1960 inclined to new means of expression with transition into intermedia epoch that means of communication such as TV, computer develops rapidly. Fire has a much deeper, wider, more psychic and cosmic meanings beyond lighting a cigarette or stove. If this serves some good purpose, that will be to make notice aesthetics of fire. n