Arteriyovenöz fistül gelişiminde serum osteokalsin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of serum osteocalcin level on the development of arteriovenous fistula
  1. Tez No: 949049
  2. Yazar: ARİFE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Arteriyo-venöz fistül (AVF) açılması ve gelişimi önemli bir süreçtir. Arteriyovenöz fistüller yüksek komplikasyon ve damar yolu erişim kaybı oranlarına sahiptir. Bu çalışmada osteokalsinin özellikle vasküler kalsifikasyon ve arteriyel sertlik üzerine olan etkileri göz önüne alarak fistül gelişiminde bir biyokimyasal belirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya son dönem böbrek hastalığı nedeni ile takipli, Ocak- Haziran 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniğinde arteriyovenöz fistül açılan 70 katılımcı dahil edildi. Nabız dalga hızı (Pulse wave velocity-PWV) analizi ve ortalama arter basıncı ölçümü için noninvaziv ve manşet tabanlı bir yöntem sunan Mobil-O-Graph cihazı (IEM GmbH, Stolberg, Almanya) kullanıldı. Katılımcıların rutin kontrollerinde alınan kan tetkikleri analiz edildi. Serum osteokalsin seviyeleri, elektrohemilüminesans immünolojik analiz yöntemi kullanılarak belirlendi. Fistül gelişimi hastaların fistül operasyonundan sonraki altı aylık süre sonundaki ilk kontrollerinde fizik muayene ile değerlendirildi. Fistül aracılığı ile diyaliz tedavisi olamamak primer yetmezlik olarak değerlendirildi. Bulgular: Arteriyovenöz fistül operasyonu sonrası primer yetmezlik gelişimi ile daha önceden bilinen trombüs öyküsü varlığı anlamlı düzeyde ilişkili olarak saptanmıştır (p=0,028). Primer yetmezlik gelişen grupta AVF gelişimi yeterli olan gruba göre boy uzunluğu daha kısa, vücut ağırlığı daha fazla olarak saptanmıştır (p=0,033, p=0,025).
Özet (Çeviri)
Objective: The creation and maturation of an arteriovenous fistula (AVF) is a critical process. Arteriovenous fistulas have high complication rates and a significant risk of vascular access loss. This study aimed to investigate the usability of osteocalcin as a biochemical marker in AVF development, considering its effects on vascular calcification and arterial stiffness. Patients and Methods: Seventy patients with end-stage renal disease who underwent arteriovenous fistula surgery at the Cardiovascular Surgery Clinic of Konya City Hospital between January and June 2024 were included in the study. Pulse wave velocity (PWV) analysis and mean arterial pressure measurements were performed using the Mobil-O-Graph device (IEM GmbH, Stolberg, Germany), which provides a non-invasive, cuff-based method. The blood tests obtained during the participants' routine check-ups were analyzed. Serum osteocalcin levels were determined using the electrochemiluminescence immunoassay (ECLIA) method. AVF maturation was assessed through physical examination at the end of the six-month postoperative period. The inability to undergo dialysis via the AVF was considered primary failure. Results: A significant relationship was found between primary AVF failure and a history of thrombosis (p=0,028). Patients in the primary failure group had shorter height and higher body weight compared to those with sufficient AVF maturation (p=0,033, p=0,025).