İstanbul bölgesindeki hastaların alt birinci ve alt ikinci molar dişlerindeki ekstra kanal ve midmezial kanal insidansının incelenmesi
Investigation of the incidence of extra canals and midmezial canals in the mandibular first and second molars of patients in the İstanbul region
- Tez No: 949048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN TOPBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Hamidiye Diş Hekimliği Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nın arşivlerinde bulunan 2019-2021 yılları arasında Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri incelenerek alt birinci ve ikinci molar dişlerdeki ekstra kanal prevalansının retrospektif olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 155 kadın ve 149 erkek bireyin verileri toplanmıştır. Çalışma, gelişmiş bir görüntüleme tekniği olan KIBT kullanılarak retrospektif şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada verilen tanımlayıcı istatistikleri (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum) verilmiştir. Kategorik değişkenleri arasındaki ilişkinin test edilmesinde örneklem boyutu varsayımı (beklenen değer >5) karşılandığı durumlarda Pearson Ki-Kare, örneklem boyutu varsayımı karşılanmadığı durumlarda ise Fisher's Exact testleri uygulanmıştır. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında, iki cinsiyette de Midmezial Kanal (MMK) prevalansı düşüktür, kadınlarda %5,2 (n=8), erkeklerde %4,0 (n=6) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to retrospectively evaluate the prevalence of extra canals in the mandibular first and second molars by examining Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images archived in the Department of Radiology at University of Health Sciences Hamidiye Faculty of Dentistry, covering the years 2019 to 2021. Materials and Methods: The study included data from 155 female and 149 male individuals. It was conducted retrospectively using CBCT, an advanced imaging technique. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, and maximum) were reported. Pearson's Chi-square test was used to examine the relationships between categorical variables when the sample size assumption (expected value >5) was met; otherwise, Fisher's Exact test was applied. Analyses were performed using IBM SPSS 25 software. Results: The prevalence of mid-mesial canal (MMC) was found to be low in both sexes, with 5.2% (n=8) in females and 4.0% (n=6) in males.