Lineer olmayan bazı fark denklemlerinin periyodik çözümleri üzerine bir çalışma
A study on the periodic on the solitions of some nonlineardifference equations
- Tez No: 949060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, bazı yüksek mertebeden rasyonel fark denklem ve denklem sistemlerinin periyodik çözümleri incelenmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fark denklemleri ile ilgili önbilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tez için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde literatürdeki tez konusu ile ilgili rasyonel fark denklemleri üzerine çalışmalar sunulmuştur. Dördüncü bölümde bazı rasyonel fark denklem ve denklem sistemlerinin periyodik çözümleri ele alınmıştır. Son bölümde ise yüksek mertebeden rasyonel fark denkleminin ve özel durumlarının periyodik çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the periodic solutions of certain high-order rational difference equations and systems are investigated. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, preliminaries on difference equations are given. The second chapter, some basic definitions and theorems necessary fort he thesis are provided. In the third chapter, the studies on rational difference equations related to the thesis found in the literatüre are presented.The fourth chapter, the periodic solitions of some rational difference equations and systems are considered. In the final chapter, the periodic solitions of a high-order rational difference equation and its special cases are examined.