Obstrüktif uyku apneli hastalarda hastalık derecesi ile olfaktör disfonksiyon ilişkisi ve nörobilişsel düzeyin etkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between disease severity and olfactory dysfunction and the impact of neurocognitive status in patients with obstructive sleep apnea
- Tez No: 949117
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE MİNE YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) vücutta birçok sistemi farklı mekanizmalar ile kötü yönde etkileyen multisistemik bir hastalıktır. OUAS ile koku bozukluğunun ilişkisi son yıllarda keşfedilmiş olup bu yöndeki çalışmalar giderek artmaktadır. OUAS'ta koku bozukluğunu açıklayan mekanizmalarla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Biz bu çalışmamızda OUAS hastalarında saptanan koku bozukluğunun, hastalık şiddeti ile korelasyonuna ve özellikle hastalardaki nörobilişsel düzeydeki değişimin, koku duyusu üzerindeki etkisini ortaya koymaya çalıştık. Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde polisomnografi yapılmış ve daha önce herhangi bir tedavi almamış olan 120 [30 kontrol (AHİAHİ AHİ30)] kişi dahil edildi. Connecticut koku testi bataryası kullanılarak hastaların koku eşiği ve koku tanıma skorları tespit edildi. Çalışma hastalarının nörobilişsel düzey belirlenmesi için ise Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) testi yapıldı. Bulgular: OUAS hastaları, kontrol grubu ile kıyaslandığında; OUAS hastalarında olfaktör disfonksiyon daha sık izlenirken hem koku eşiği hem de koku tanıma skorları daha düşük saptandı (p=0.012, p=0.006, p=0.003).
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a multisystemic disorder that adversely affects various body systems through different mechanisms. The association between OSAS and olfactory dysfunction has been increasingly recognized in recent years. Studies exploring the mechanisms underlying olfactory dysfunction in OSAS are the subject of continued investigation. This study aimed to examine the correlation between olfactory dysfunction and disease severity in OSAS patients, with a particular focus on the impact of changes in neurocognitive status on the sense of smell. Methods: The study included 120 untreated individuals [30 from each group: control (AHIAHIAHI30)], all of whom underwent polysomnography in our clinic. Olfactory threshold and odor identification scores were assessed using the Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRCT) battery. Cognitive status was evaluated using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA) test. Results: Compared to the control group, OSAS patients showed a higher frequency of olfactory dysfunction and significantly lower olfactory threshold and identification scores (p = 0.012, p = 0.006, p = 0.003).