Türk dili ve edebiyatı dersi çalışma defteri materyalinin ünitelerinin 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
Analysis of the units of Turkish language and literature course workbook in terms of 21st century skills
  1. Tez No: 949131
  2. Yazar: YUNUS EMRE TAKVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12.sınıf öğrencilerine çağa uygun beceriler kazandırmak ve bu becerileri yoklamak için hazırlanan“Türk dili ve edebiyatı çalışma defterleri”nin Partnership for 21st Century Skills (P21) becerilerini ne ölçüde işlediğini tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışma materyali olarak https://ogmmateryal.eba.gov.tr/ internet sitesinde tüm ortaöğretim kademeleri için yayımlanan Türk dili ve edebiyatı çalışma defterlerinden 9, 10, 11 ve 12.sınıfa ait üçer ünite incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Türk dili ve edebiyatı çalışma defterlerinde P21 becerilerinden öğrenme ve yenilenme becerileri en fazla yoklanan (581) başlık olurken; bilgi, medya ve teknoloji becerileri sonraki en fazla yoklanan (382) başlık olmuştur. Yaşam ve meslek becerileri ise başlıklar içinde en az yoklanan (17) başlıktır. P21 becerilerini işlemesi açısından Türk dili ve edebiyatı çalışma defterleri önemli bir alternatif kaynaktır. Ancak becerilerin tümünün ele alınmasının beklendiği bu materyallerde bir denge ve tutarlılığın sağlanamadığı görülmektedir. Materyalin amacı düşünüldüğünde öğrenme ve yenilenme ile bilgi, medya ve teknoloji becerilerinin sıkça yoklanması beklenen bir durumdur. Ayrıca sıkça işlendiği düşünülen becerilerin de dengeli işlenmemiş olması da tespit edilen bir başka durumdur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine to what extent the Turkish Language and Literature Workbooks, designed to equip 9 th, 10th, 11th and 12th grade high school students with 21st-century skills and assess these skills, incorporate the P21 skills. The study employs document analysis, a qualitative research method. As research materials, three units from each grade level of the Turkish Language and Literature Workbooks, published for all secondary education levels on the website https://ogmmateryal.eba.gov.tr/, were examined. According to the research findings, among the P21 skills, learning and innovation skills (581) were the most frequently assessed category in the Turkish Language and Literature Workbooks, followed by information, media, and technology skills (382). On the other hand, life and career skills (17) were the least assessed category. The Turkish Language and Literature Workbooks serve as a valuable alternative resource in terms of integrating P21 skills. However, it has been observed that these materials lack balance and consistency in covering all the skills, despite the expectation that they should address them comprehensively. Considering the purpose of these materials, it is expected that learning and innovation skills as well as information, media, and technology skills are frequently assessed. Additionally, another identified issue is the lack of a balanced distribution of the skills that are thought to be frequently assessed.