Seçilmiş OECD ülkelerinde COVİD-19 pandemi sürecinde uygulanan bütçe politikalarının değerlendirilmesi
An evaluation of budgetary policies implemented during the COVİD-19 pandemic in selected OECD countries
  1. Tez No: 949219
  2. Yazar: BÜŞRA GÜRCÜ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜRÜT SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemi sürecinde seçilmiş OECD ülkeleri olan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Yunanistan, Polonya ve Türkiye'de uygulanan bütçe politikalarının incelenmesidir. Pandeminin neden olduğu küresel ekonomik durgunluk ve belirsizlik ortamında, dünya genelinde işsizlik oranlarında artışlar ve önemli üretim kayıpları yaşanmıştır. Çalışmada, söz konusu ülkelerin ekonomilerini desteklemek amacıyla uyguladıkları çeşitli mali teşvik paketleri incelenmiştir. Bu paketler içinde doğrudan nakit destekleri, vergi ertelemeleri ve indirimleri, sağlık hizmetlerine ek bütçe ayrılması ile işsizlik ve gelir kaybı yaşayan hanehalklarına yönelik sosyal yardımlar yer almıştır. Bu önlemlerin kamu gelirleri ve harcamaları üzerindeki kısa vadeli etkileri ile bütçe dengesi üzerindeki sonuçları da çalışmada ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, büyümeyi teşvik eden bu mali politikaların bütçe açığında genişlemeye yol açtığını, ancak kriz koşullarında ekonominin istikrarını destekleyici stratejik bir rol oynadığını göstermektedir. Aynı zamanda, uygulanan politikaların uzun vadeli bütçe sürdürülebilirliği üzerindeki potansiyel baskıları da çalışmada vurgulanmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, bu tür kriz dönemlerinde geçici tedbirlerin ötesine bakılması gerektiği ve pandemi sonrası dönemde ekonomik toparlanmanın kalıcılığını sağlamak için sağlık sisteminin güçlendirilmesi, sosyal koruma ağlarının genişletilmesi ve vergi yapısının iyileştirilmesi gibi kalıcı yapısal reformların zorunlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the budgetary policies implemented during the Covid-19 pandemic in selected OECD countries, namely the United States, Germany, Italy, Greece, Poland and Türkiye. In the context of the global economic recession and uncertainty caused by the pandemic, a rise in unemployment rates and significant production losses were observed worldwide. The study analyzes various fiscal stimulus packages adopted by these countries to support their economies. These packages included direct cash transfers, tax deferrals and reductions, additional budget allocations for healthcare services, and social assistance programs targeting households affected by unemployment and income loss. The short-term effects of these measures on public revenues and expenditures, as well as their implications for budget balance, are also addressed in the study. The findings indicate that while these growth-oriented fiscal policies have led to an expansion of budget deficits, they have played a strategic role in supporting economic stability under unprecedented crisis conditions. Moreover, the study highlights the potential long-term pressures these policies may exert on budgetary sustainability. Overall, the analysis suggests that in such crisis periods, it is essential to go beyond temporary measures and to implement lasting structural reforms-such as strengthening healthcare systems, expanding social protection networks, and improving tax structures-to ensure the durability of post-pandemic economic recovery.