Elektronik dans müziğinde ritüelistik yön ve sufi house örneği
The ritualistic aspect of electronic dance music: The example of sufi house
  1. Tez No: 949220
  2. Yazar: NİSA YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, elektronik dans müziğinin mistik ve ritüelistik potansiyelini“Sufi House”olarak tanımlanan türler üzerinden incelemektedir. Elektronik müzik ile sufî müziğin iç içe geçtiği bu tür, yalnızca estetik bir ifade biçimi değil; aynı zamanda seküler bireylerin yeni maneviyat arayışlarını barındıran çağdaş ritüel alanları sunmaktadır. Techno, house ve trance gibi türlerin, trans hâlleri ve kolektif vecd pratikleriyle geçmişin şamanistik ritüelleriyle örtüşmesi; DJ figürünün modern şaman olarak yeniden yorumlanmasını mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda Hutson'ın tekno-şamanizm kavramı ve Victor Turner'ın communitas yaklaşımı, elektronik müzik sahnelerinde ortaya çıkan dönüşümsel deneyimleri anlamlandırmak için temel teorik dayanakları oluşturur. Tezin etnografik odağı olan Konya'daki Hiçhane mekânı, postmodern şehirde alternatif maneviyat biçimlerinin doğduğu bir buluşma noktasıdır. Geleneksel İslam sanatlarının mirasını taşıyan bu mekân, elektronik müzik, sema, ekstatik dans ve doğaçlama performanslar aracılığıyla seküler ve muhafazakâr kimliklerin bir araya geldiği ritüelistik bir alan haline gelmiştir. Hiçhane'de gözlemlenen deneyimler, Turner'ın“liminalite”ve“communitas”kavramları, Bauman'ın“akışkan kutsal”tanımı ve Hutson'ın tekno-şamanizm yaklaşımıyla teorik olarak okunmuştur. Bu tez, müzik, mekân ve katılımcı etkileşimi üzerinden yeni ritüel formlarını çözümlemeyi; Hiçhane örneğinde yerel ve küresel dinamiklerin nasıl melezleştiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the mystical and ritualistic potential of electronic dance music, particularly through genres defined as“Sufi House.”This genre, in which electronic music and Sufi music intertwine, is not merely a form of aesthetic expression; it also offers contemporary ritual spaces that encompass the spiritual quests of secular individuals. The overlap of genres such as techno, house, and trance with trance states and collective ecstasy practices aligns with ancient shamanistic rituals, making it possible to reinterpret the DJ figure as a modern shaman. In this context, Hutson's concept of techno-shamanism and Victor Turner's approach to communitas constitute the main theoretical foundations for understanding the transformational experiences that emerge in electronic music scenes. The ethnographic focus of the thesis is the venue Hiçhane in Konya, which serves as a meeting point for alternative forms of spirituality in the postmodern city. Carrying the legacy of traditional Islamic arts, this venue has become a ritualistic space where both secular and conservative identities come together through electronic music, sema, ecstatic dance, and improvisational performances. The experiences observed at Hiçhane are interpreted theoretically through Turner's concepts of liminality and communitas, Bauman's notion of the“liquid sacred,”and Hutson's approach to techno-shamanism. This thesis aims to analyze new ritual forms through music, space, and participant interaction, and to reveal how local and global dynamics hybridize in the example of Hiçhane.