Süksinik asitin sunitinib dirençli renal kanser hücrelerinde mitokondriyal yolak ve ilaç direnci ilişkili genler üzerindeki olası etkisi
The potential effects of succinic acid on mitochondrial pathways and drug resistance-related genes in sunitinib-resistant renal cancer cells
  1. Tez No: 949227
  2. Yazar: GÖKSU KAŞARCI KAVSARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÇAKMAKOĞLU, PROF. DR. SİNEM BİRELLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlaç direnci kanser tedavisinde karşılaşılan en büyük engellerden biridir. Mitokondri, kanser hücrelerine yalnızca metabolik esneklik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli sinyal yolaklarının entegrasyonu ile bu hücrelerin tedaviye direnç geliştirme süreçlerini de kontrol eder. Son yıllarda, karsinogenez sürecindeki kritik etkinlikleri gösterilen mitofaji yolağı, hücresel bağlama göre değişiklik göstermekle birlikte antitümör veya protümör etki oluşturabilmektedir. Güncel çalışmalar, anormal veya kusurlu mitofajinin birçok böbrek hastalığının patolojisinde merkezi rol üstlendiğine işaret etmektedir. Çalışmamız kapsamında daha önce renal kanser hücrelerinde antikanser aktivitesi gösterilen süksinik asitin sunitinib direncine karşı etkisi mitofaji yolağı üzerinden incelenmiştir. Sunitinib direnci geliştirilen ACHN renal kanser hücrelerinde 25µM ve 50µM süksinik asit, sunitinib ajanıyla kombine ve tekli olarak uygulanmıştır. İlaç uygulamalarının dirençli ve duyarlı hücreler üzerindeki etkileri, mitokondri ve mitofaji yolağı ilişkili BNIP3, NIX, FUNDC1, LC3, PINK1, Parkin, PGAM5, SRC, LONP1 ve ATP5F1A genlerinin ekspresyon düzeyleri ile BNIP3 ve NIX protein seviyelerinin ölçülmesi üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug resistance remains one of the major obstacles in effective cancer therapy. Mitochondria not only provide metabolic flexibility for cancer cells but also play a central role in regulating various signaling pathways that contribute to therapy resistance. In recent years, the mitophagy pathway, which plays critical roles in carcinogenesis, has been shown to exert either anti- or pro-tumorigenic effects depending on the cellular context. Current research suggests that abnormal or defective mitophagy is centrally involved in the pathology of various kidney diseases. In this study, we investigated the effect of succinic acid, previously shown to possess anticancer activity in renal cancer cells, on sunitinib resistance through the mitophagy pathway. In sunitinib-resistant ACHN renal cancer cells, 25 µM and 50 µM concentrations of succinic acid were applied either alone or in combination with sunitinib. The effects of these treatments on resistant and sensitive cells were evaluated by measuring the gene expression levels of mitochondria- and mitophagy-related markers including BNIP3, NIX, FUNDC1, LC3, PINK1, Parkin, PGAM5, SRC, LONP1, and ATP5F1A, as well as the protein levels of BNIP3 and NIX. Our results revealed that expression levels of receptor-mediated mitophagy components—BNIP3, NIX, LC3, and FUNDC1—were significantly upregulated in resistant cells (p < 0.05), while genes associated with the PINK1/Parkin-mediated mitophagy pathway were markedly downregulated (p < 0.05). In line with these findings, BNIP3 and NIX protein levels were higher in resistant cells, and succinic acid treatment significantly reduced these protein levels. Moreover, succinic acid was found to suppress BNIP3, NIX, and LC3 expression, while its effect on PINK1, Parkin, LONP1, PGAM5, SRC, and ATP5F1A expression varied depending on cell type and dose (p < 0.05). In conclusion, our gene expression analyses suggest that resistant cells may adapt to drug-induced stress by remodeling mitochondrial dynamics. We also propose that molecular and mitochondrial alterations involved in resistance development may influence the activity of succinic acid as a therapeutic agent. These findings highlight the role of mitophagy pathways in the molecular basis of sunitinib resistance and provide valuable insights for the development of novel therapeutic strategies.