Derin öğrenme yöntemi ile MLO ve CC görüntüleri kullanılarak meme kanserinin sınıflandırılması
Classification of breast cancer using MLO and CC images with deep learning method
  1. Tez No: 949323
  2. Yazar: İLYAS KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, meme kanseri teşhisi için popüler derin öğrenme modellerinden olan ResNet50 ve InceptionV3 mimarileri karşılaştırılmıştır. Kadınlar arasında en yaygın şekilde görülen malign neoplazilerden biri olan meme kanseri, zamanında tanı konulmadığında mortalite oranlarında ciddi artışlara neden olabilmektedir Bu nedenle, erken teşhis için kullanılan mamografik görüntülerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Ancak mamografi görüntülerinin manuel olarak yorumlanması, çeşitli hata risklerini barındırmakta ve sonuçların doğruluğunu etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, yapay zeka ve derin öğrenme tabanlı otomatik tanı sistemleri, tıbbi görüntülemede meme kanseri tespiti için önemli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. DDSM (Digital Database for Screening Mammography) veri seti kullanılarak yapılan çalışmada, her iki modelin mamografik görüntüler üzerinden meme kanseri sınıflandırma performansları incelenmiştir. Bu süreçte, hem Cranio-Caudal (CC) hem de Medio-Lateral Oblique (MLO) açılardan alınan mamografi görüntüleri kullanılarak, modellerin kategorik doğruluk metrikleri üzerinden karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ResNet50 ve InceptionV3 modellerinin meme kanseri sınıflandırmasında farklı performanslar sergilediğini göstermektedir. ResNet50 modeli özellikle CC görüntülerinde daha yüksek doğruluk oranları sunarken, InceptionV3 modeli hem CC hem de MLO görüntülerinde tutarlı ve rekabetçi bir performans sergilemiştir. Sonuçlar, her iki modelin de otomatik meme kanseri teşhisinde etkin bir şekilde kullanılabileceğini gösterirken, farklı veri türlerinde ve görüntü açılarında performans farklılıklarının olduğu görülmüştür. Bu çalışma, yapay zeka tabanlı otomatik tanı sistemlerinin meme kanseri teşhisinde kullanılabilirliğine dair önemli bulgular sunmakta ve bu sistemlerin klinik uygulamalarda yaygınlaştırılmasına yönelik potansiyel katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare ResNet50 and InceptionV3 architectures, which are popular deep learning models for breast cancer detection. Breast cancer, one of the most common malignant neoplasms among women, can cause significant increases in mortality rates if not diagnosed in time. Therefore, accurate evaluation of mammographic images used for early detection is of great importance. However, manual interpretation of mammography images carries various error risks and can affect the accuracy of the results. In this context, artificial intelligence and deep learning-based automated diagnosis systems are emerging as an important alternative for breast cancer detection in medical imaging. In this study, using the Digital Database for Screening Mammography (DDSM) dataset, the breast cancer classification performances of both models on mammographic images were examined. In this process, mammographic images from both Cranio-Caudal (CC) and Medio-Lateral Oblique (MLO) angles were used to compare the models on categorical accuracy metrics. The results show that ResNet50 and InceptionV3 models perform differently in breast cancer classification. While the ResNet50 model provides higher accuracy rates, especially on CC images, the InceptionV3 model performs consistently and competitively on both CC and MLO images. While the results show that both models can be effectively used in automatic breast cancer diagnosis, there are performance differences in different data types and image angles. This study provides important findings on the usability of AI-based automated diagnostic systems in breast cancer diagnosis and provides potential contributions to the dissemination of these systems in clinical applications.