Lazer ve gazaltı kaynak yöntemiyle birleştirilmiş S355 parçaların mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructural properties of S355 parts joined by laser and gas metal arc welding
  1. Tez No: 949324
  2. Yazar: CEM YASİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kaynaklı imalat, günümüz endüstriyel üretim süreçlerinde yaygın olarak kullanılan bir birleştirme yöntemidir. Bu çalışmada, kaynaklı imalat sektöründe sıklıkla tercih edilen Metal Aktif Gaz (MAG) kaynağı ve lazer kaynağı yöntemleri kullanılarak, S355 kalite yapı çeliği plakalarının mekanik ve mikroyapı özellikleri incelenmiştir. S355 yapı çeliği, yüksek mukavemeti ve iyi kaynaklanabilirliği sayesinde otomotiv, savunma, inşaat ve ağır sanayi gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Deneysel çalışmada, her iki kaynak yöntemi için farklı parametreler uygulanarak çekme mukavemeti, çentik darbe dayanımı, mikrosertlik, korozyon direnci ve mikroyapı özellikleri değerlendirilmiştir. Kaynak bölgesinin mikro ve makro yapısal analizi gerçekleştirilmiş, kaynak dikişi ve ısıdan etkilenen bölgenin (ITAB) mikroyapı değişimleri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, kaynak sonrası oluşan distorsiyon değerleri lazer tarama yöntemi ile belirlenerek, her iki yöntemin boyutsal stabilite üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, lazer kaynağının daha düşük ısı girdisi sayesinde daha az distorsiyon oluşturduğunu, yüksek mekanik performans sergilediğini ve içyapı özelliklerinin daha homojen olduğunu göstermiştir. MAG yönteminin ise kalın kesitli malzemelerde daha fazla nüfuziyet sağladığı gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında yapılan optimizasyon çalışmaları ile her iki yöntemin etkinlikleri artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Welded manufacturing is a widely used joining method in modern industrial production processes. In this study, the mechanical and microstructural properties of S355 structural steel plates were examined using Metal Active Gas (MAG) welding and laser welding, which are commonly preferred in the welding industry. S355 structural steel is extensively used in various sectors, including automotive, defense, construction, and heavy industry, due to its high strength and excellent weldability. In the experimental study, different parameters were applied for both welding methods, and tensile strength, impact toughness, microhardness, corrosion resistance, and microstructural properties were evaluated. Microstructural and macrostructural analyses of the welded region were performed, and the microstructural changes in the weld seam and heat-affected zone (HAZ) were examined in detail. Additionally, distortion values after welding were measured using laser scanning technology to compare the effects of both methods on dimensional stability. The results showed that laser welding, due to its lower heat input, resulted in less distortion, exhibited higher mechanical performance, and provided a more homogeneous internal structure. On the other hand, the MAG welding method was observed to offer greater penetration depth in thick-section materials. The efficiency of both methods has been increased with the optimization studies carried out within the scope of the study.