Türkiye'de sosyal transfer harcamalarının gelişimi: Bolu ili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı örneği (2019-2023 dönemi)
Development of social transfer expenditures in Turkey: Bolu province Social Assistance and Solidarity Foundation example (2019-2023 period)
  1. Tez No: 949413
  2. Yazar: ÖZLEM ALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Devlet, kamu hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla kamu harcamalarını bir araç olarak kullanmaktadır. Bu harcamaların, artan toplumsal ihtiyaçlara göre nasıl dağıtılacağı; ekonomik büyüme, makroekonomik istikrar ve toplumsal refahın sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Kamu harcamaları içerisinde, gelir dağılımını iyileştirme ve toplumsal refahı artırma noktasında en etkili harcama türlerinden biri, transfer harcamaları adı altında yer alan sosyal transfer harcamalarıdır. Transfer harcamaları, kamu bütçesi içerisinde önemli bir paya sahip olup, özellikle sosyal politika bağlamında literatürde sıklıkla ele alınan ve araştırılan bir konudur. Transfer harcamaları kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılmakta olup, bu çalışmanın temel amacı, transfer harcamalarının kavramsal çerçevesini ortaya koyarak sosyal amaçlı transfer harcamaları kapsamında yer alan sosyal yardımları incelemektir. Bu bağlamda, Bolu ili özelinde sosyal yardımların türleri analiz edilerek, yerel düzeyde uygulanan sosyal transfer harcamalarının toplumun ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebildiği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, kamu harcamalarının sosyal transfer kalemleri, özellikle dezavantajlı grupların yaşam koşullarının iyileştirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bolu ili özelinde yapılan inceleme, sosyal yardımların bölgesel düzeyde etkinliğini ve yaygınlığını ortaya koyarken, bu harcamaların hedef kitleye ulaşma kapasitesinin güçlendirilmesi gerektiğini de göstermektedir. Sosyal transfer harcamalarının, sadece yoksulluğu azaltmakla kalmayıp aynı zamanda sosyal bütünleşmeyi desteklediği göz önünde bulundurulduğunda, bu alandaki politikaların daha kapsayıcı ve sürdürülebilir hale getirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The state uses public expenditures as a tool to provide public services. How these expenditures are allocated in response to increasing social needs is of great importance in terms of economic growth, macroeconomic stability, and the achievement of social welfare. Among public expenditures, one of the most effective types in improving income distribution and enhancing social welfare is social transfer expenditures, categorized under transfer expenditures. These transfer expenditures constitute a significant portion of the public budget and are frequently addressed and researched within the scope of social policy in the literature. Transfer expenditures are classified into various types, and the main objective of this study is to present the conceptual framework of transfer expenditures and to examine social assistance within the scope of socially oriented transfer expenditures. In this context, by analyzing the types of social assistance in the province of Bolu, the study evaluates to what extent locally implemented social transfer expenditures meet the needs of society. As a result, the social transfer components of public expenditures play a critical role in improving the living conditions of disadvantaged groups. The analysis specific to the province of Bolu reveals the effectiveness and coverage of social assistance at the regional level and also indicates the need to strengthen their capacity to reach target groups. Considering that social transfer expenditures not only reduce poverty but also support social cohesion, it is of great importance to make policies in this area more inclusive and sustainable.