Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin mesleki uygulamaya hazır oluşluk ve öz liderlikleri arasındaki ilişkinin
Investigation the relationship between nursing senior students' readiness for practice and self-leadership
- Tez No: 949462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞARAN AÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tanımlayıcı-ilişkisel tasarımdaki araştırma hemşirelik son sınıf öğrencilerinin mesleki uygulamaya hazıroluşluk ve öz liderlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi veren dört hemşirelik programında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 378 hemşirelik son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği, Yenilenmiş Öz Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik testlerden t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi, parametrik olmayan testlerden Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Varyans homojenliği değerlendirmesinde Leneve testi uygulanmıştır. Post-hoc testlerden Tukey ve Tamhane kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel gücünü değerlendirmek amacıyla G-Power ile post-hoc güç analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin Casey-Fink Uygulamaya Hazıroluşluk Ölçeği puan ortalaması 3,06±0,45 (min:1,73- max:4) olup mesleki uygulamaya hazıroluşlukları orta-yüksek düzeydedir. Yenilenmiş Öz Liderlik Ölçeği ortalamaları 3,82±0,56 (min:2,23- max:5) olup öz liderlikleri orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive-correlational study was conducted to examine the relationship between senior nursing students' practice readiness and self-leadership. The study was carried out in four undergraduate nursing programs located within the boundaries of Ankara Metropolitan Municipality. The sample consisted of 378 senior nursing students. Data were collected using the Personal Information Form, the Casey-Fink Readiness for Practice Scale, and the Revised Self-Leadership Questionnaire. For data analysis, parametric tests including t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis were used. Among non-parametric tests, Spearman Correlation Analysis was applied. Levene's Test was used to assess the homogeneity of variances. Post-hoc comparisons were made using Tukey and Tamhane tests. A post-hoc power analysis was also conducted using G*Power to evaluate the statistical power of the study. According to the findings, the students' mean score on the Casey-Fink Readiness for Practice Scale was 3.06±0.45 (min: 1.73 – max: 4), indicating a moderate to high level of readiness for practice. The mean score on the Revised Self-Leadership Questionnaire was 3.82±0.56 (min: 2.23 – max: 5), reflecting a moderate level of self-leadership.