Bilateral koklear implant kullanıcısı çocuklarda gürültüde fonem ayırt etme becerilerini etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors influencing phoneme discrimination skills in noise in children with bilateral cochlear implants
  1. Tez No: 949463
  2. Yazar: YAĞMUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koklear implant ileri/çok ileri derecede sensörinöral işitme kaybı olan ve konvansiyonel işitme cihazlarından fayda görmeyen bireylerin işitmelerinin sağlanması amacıyla kullanılan prostetik bir cihazdır. Koklear implant kullanıcısı çocukların normal işiten yaşıtlarına kıyasla gürültülü ortamlarda konuşmayı anlama problemlerinin daha fazla olduğu bilinmektedir ve bu problemi etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı bilateral koklear implant kullanıcısı çocukların gürültüde fonem ayırt etme becerilerinin değerlendirilmesi, normal işiten yaşıtlarıyla karşılaştırılması ve bu beceriyi etkileyen faktörlerin ortaya konulmasıdır. Çalışmaya 6-12 yaş arası bilateral koklear implant kullanıcısı 26 çocuk ve 6-12 yaş arası normal işiten 28 çocuk dahil edilmiştir. Her bir katılımcının gürültüde fonem ayırt etme becerisi Audiqueen yazılımında bulunan fonem ayırt etme testi ile değerlendirilmiştir. Konuşma uyaranları olarak fonem ayırt etme testinde bulunan 20'li fonem çifti kullanılmış olup, bu çiftler /a/-/r/, /u/-/ʃ/, /u/-/a/, /u/-/i/, /i/-/a/, /o/-/a/, /i/- /ɛ/, /m/-/z/, /s/-/ʃ/, /ɛ/-/a/, /u/-/o/, /ə/–/a/, /ə/–/o/, /ə/–/ɛ/, /ə/–/i/, /z/-/s/, /v/-/z/, /ə/–/u/, /u/-/y/, /y/-/i/ şeklindedir. Uyaranlar 0 derece azimutta ve 70 dB HL'de sunulmuştur. Bu çalışmada kullanılan Konuşma Biçimli Gürültü (Speech Shaped Noise)“Praat”yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Gürültü sinyali +90, 0 ve -90 derece olmak üzere 3 farklı azimutta ve 64 dB SPL'de sunulmuştur. Böylece her bir katılımcının gürültüde fonem ayırt etme becerisi 3 farklı koşulda değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, normal işiten grup ile bilateral koklear implant kullanıcısı grup arasında fonem ayırt etme skorları açısından tüm koşullarda anlamlı farklılık bulunmuştur (p < 0.05). Koklear implantasyon yaşı, binaural uyarım süresi ve implantasyonlar arası süre ile fonem ayırt etme skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir (p > 0.05). Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda gürültüde fonem ayırt etme becerisini etkileyen değişkenlerin farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A cochlear implant is a prosthetic device used to provide hearing for individuals with severe-to-profound sensorineural hearing loss who do not benefit from conventional hearing aids. It is well known that children with cochlear implants experience greater difficulty understanding speech in noisy environments compared to their normal-hearing peers, and many factors contribute to this issue. Phonemes are the fundamental units that form words and play a critical role in speech perception. Accurate perception of speech requires the correct discrimination and identification of phonemes. The aims of this study were to evaluate the phoneme discrimination abilities of children using bilateral cochlear implants in noise to compare them with their normal-hearing peers, and to identify the factors affecting this ability. The present study included 26 children aged 6 to 12 years with bilateral cochlear implants and 28 age-matched children with normal hearing. Each participant's phoneme discrimination ability in noise was assessed using the phoneme discrimination test in the Audiqueen software. The test consisted of 20 phoneme pairs, including: /a/-/r/, /u/-/ʃ/, /u/-/a/, /u/-/i/, /i/-/a/, /o/-/a/, /i/-/ɛ/, /m/-/z/, /s/-/ʃ/, /ɛ/-/a/, /u/-/o/, /ə/-/a/, /ə/-/o/, /ə/-/ɛ/, /ə/-/i/, /z/-/s/, /v/-/z/, /ə/-/u/, /u/-/y/, and /y/-/i/. Speech stimuli were presented at 70 dB HL at 0 degrees azimuth. The speech-shaped noise used in the study was generated with the“Praat”software and presented at 64 dB from three azimuth angles: +90, 0, and -90 degrees. Thus, phoneme discrimination in noise was assessed under three different conditions for each participant. The results revealed statistically significant differences in phoneme discrimination scores between the normal-hearing group and the bilateral cochlear implant group across all conditions (p < 0.05). No statistically significant correlations were observed between phoneme discrimination scores and variables such as age at implantation, duration of binaural stimulation, or the interval between implantations (p > 0.05). Based on the data obtained from the study, it was concluded that the variables influencing phoneme discrimination skills in noise differ.