Aktif Yaşlanma ve Yaşam Kalitesinin Bibliyometrik Analiz ile İncelenmesi
A bibliometric analysis of active aging and quality of life
  1. Tez No: 949502
  2. Yazar: BAHAR KARAHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA HAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, aktif yaşlanma ve yaşam kalitesi kavramlarını birlikte ele alan araştırmaları bibliyometrik ve içerik analiz yöntemleriyle değerlendirerek alanın yapısını ve gelişimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Web of Science (WoS) veri tabanında 2012-2024 yılları arasında aktif yaşlanma ve yaşam kalitesi konusunda her iki konuyu bir arada içeren 452 çalışma bibliyometrik analiz kapsamında incelenmiştir. Performans analiz türüyle bilimsel üretkenlik ve etki düzeyi belirlenmiş; bilimsel haritalama analizleri aracılığıyla ise araştırma alanındaki iş birlikleri, örüntüler ve yapısal bağlantılar detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Ayrıca aynı dönemde yayımlanan ve aktif yaşlanma ve yaşam kalitesi başlığı altında yapılan 28 çalışma içerik analizine tabi tutularak; amaçları, yöntemleri, örneklem özellikleri ve bulguları tematik olarak değerlendirilmiştir. Bu süreçte araştırmaların amaçları, kullanılan yöntemleri, örneklem yaşı ve büyüklükleri ile ulaşılan bulgular sistematik biçimde incelenmiş ve tematik kategorilere ayrılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, yayın sayısının 2021'de zirve yaptığını, en etkili yazarlar arasında Fernández-Mayoralas'ın yer aldığını; International Journal of Environmental Research and Public Health dergisinin en çok yayın yapılan dergi olduğunu göstermiştir. Kurumsal düzeyde National Distance Education University (UNED), ülke düzeyinde İspanya öne çıkmaktadır. Atıf analizlerinde Foster & Walker (2015) çalışmaları yoğun atıf alırken, The Gerontologist dergisi merkezî konumdadır. University of Sydney ve İngiltere, kurum ve ülke düzeyinde en yüksek atıf alan yapılar arasındadır. Ortak yazarlık analizlerinde Erja Portegijs ve Taina Rantanen gibi araştırmacılar dikkat çekerken, kurumlar arasında Spanish National Research Council (CSIC) öne çıkmaktadır. İspanya ise yüksek uluslararası iş birliklerine sahip ülkeler arasındadır. Anahtar kelime analizinde“active ageing”,“older adult”ve“quality of life”yoğunlaşmaktadır. İçerik analizinde çalışmaların amaçları; değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi, müdahale programlarının etkinliği, ölçme araçlarının geliştirilmesi ve belirli nüfus veya kültürel bağlamların araştırılması olarak sınıflandırılmıştır. Araştırmalar çoğunlukla nicel yöntemle, 60 yaş ve üzeri örneklemlerde gerçekleştirilmiş; çalışmaların bulguları fiziksel aktivite, sosyal katılım, psikolojik iyi oluş, çevresel etkiler, pandemi yansımaları, teknoloji kullanımı ve kültürel farklılıklar temaları etrafında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structure and development of the field by evaluating research that addresses the concepts of active ageing and quality of life together, through bibliometric and content analysis methods. Accordingly, 452 studies published between 2012 and 2024 in the Web of Science (WoS) database that include both topics were examined within the scope of bibliometric analysis. Performance analysis was used to determine scientific productivity and impact, while scientific mapping techniques revealed collaborations, patterns, and structural connections within the field. In addition, 28 studies published in the same period under the title of active ageing and quality of life were subjected to content analysis. These studies were systematically examined in terms of their aims, methods, sample characteristics (age and size), and findings, and were categorized thematically. The results showed that the number of publications peaked in 2021, with Fernández-Mayoralas identified as one of the most influential authors. The International Journal of Environmental Research and Public Health was the most frequently publishing journal. At the institutional level, the National Distance Education University (UNED) stood out, while Spain led in terms of country-based productivity. In citation analyses, the work of Foster & Walker (2015) received considerable attention, and The Gerontologist journal held a central position. The University of Sydney and the United Kingdom were among the most highly cited institutions and countries, respectively. In co-authorship analysis, researchers such as Erja Portegijs and Taina Rantanen stood out, while the Spanish National Research Council (CSIC) was prominent among institutions. Spain also ranked among the countries with strong international collaborations. Keyword analysis showed a concentration around“active ageing,”“older adult,”and“quality of life.”Content analysis revealed that study objectives generally focused on examining inter-variable relationships, evaluating intervention programs, developing measurement tools, and investigating specific populations or cultural contexts. Most studies employed quantitative methods with samples aged 60 and over, and the findings centered on themes such as physical activity, social participation, psychological well-being, environmental factors, pandemic impacts, technology use, and cultural differences.