Spor yapan bireylerin duygu gereksinimi düzeyleri ile sosyal bulunuşluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between emotional need levels and socialpresence levels of individuals doing sport
- Tez No: 949745
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mevcut çalışma spor yapan bireylerin duygu gereksinimi düzeyleri ile sosyal bulunuşluk düzeyleri ile olan ilişkisini incelenmesini amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 233 kadın ve 220 erkek olmak üzere toplam 453 birey (Yaş Ort. 24.96 ± 8.35) oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları olarak Ryan ve Deci (2000) tarafından geliştirilen“Duygu Gereksinimi Ölçeği”ile Baumeister ve Leary (1995)'nın geliştirdikleri“Sosyal Bulunuşluk Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçümler için, tek örneklem Çarpıklık ve basıklık normallik testine başvurulmuştur. Test sonucunda normal dağılıma uygun olduğundan dolayı ikili karşılaştırmalar için t testi ve çoklu karşılaştırmalar için ise One Way Anova testi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, katılımcıların duygu gereksinimi ortalaması 3,28 ile katılımcıların genel olarak duygu gereksinimlerinin orta düzeyde olduğu, duygulara yaklaşma boyutunda ortalaması 3,68 ile orta seviyede olduğu, duygulardan kaçınma boyutunda ise ortalama 2,89 ile bu boyutun katılımcılar arasında daha düşük bir düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Katılımcıların sosyal bulunuşluk düzeyi 3,74 ile en yüksek ortalamaya sahip olduğu, Etkileşim boyutunda ise 3,61'lik bir ortalama ile orta seviyede olduğu, Aidiyet boyutunda 3,87 ile yüksek bir ortalamaya sahip olduğu ve duyuşsal ifadeler boyutunda ortalama 3,80 ile katılımcıların duygusal ifadeler konusunda yüksek düzeyde eğilimlere sahip oldukları anlaşılmaktadır. Kişisel özelliklere göre katılımcıların duygu gereksinimi düzeyleriyle sosyal bulunuşluk düzeyleri bazı değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu, fakat bazı değişkenlere göre ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin duygu gereksinimi düzeyleri ile sosyal bulunuşluk düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeye yakın anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aims to examine the relationship between the emotional need levels and social presence levels of individuals who do sports. The study sample consists of a total of 453 participants, including 233 females and 220 males, with a mean age of 24.96 ± 8.35. As data collection tools, the“Emotional Need Scale”developed by Ryan and Deci (2000), and the“Social Presence Scale”developed by Baumeister and Leary (1995) were utilized. In order to assess the distribution of the measurements, a One-Sample Skewness and Kurtosis test for normality was conducted. As the data met the criteria for normal distribution, t-tests were employed for pairwise comparisons, and One-Way ANOVA was used for multiple group comparisons. The findings indicate that participants' average emotional need level was 3.28, reflecting a moderate level of emotional need. The sub-dimension of emotional approach had a mean of 3.68, also indicating a moderate level, while the sub-dimension of emotional avoidance had a lower mean score of 2.89, suggesting this tendency was less prevalent among participants. Regarding social presence, the overall mean score was 3.74, indicating a high level. In the interaction subdimension, the average score was 3.61, reflecting a moderate level. The sense of belonging subdimension had a higher mean score of 3.87, and the affective expression sub-dimension also showed a high tendency among participants, with a mean score of 3.80. Based on personal characteristics, emotional need and social presence levels showed statistically significant differences according to some variables, while others did not yield significant differences. Finally, a nearly moderately significant positive correlation was found between participants' emotional need levels and their social presence levels.