Eklemeli ve eksiltmeli yöntemler ile üretilen restorasyon materyallerinin ağız çalkalama solüsyonları sonrası renk stabilizasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of color stabilization of restoration materials produced by additive and subtractive methods after mouthwash solutions
- Tez No: 949744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UĞUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Diş hekimliğinde teknolojik gelişmelerle birlikte materyal çeşitliliği artmış, eklemeli üretim eksiltmeli yönteme alternatif olarak hammadde israfını azaltmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. CAD/CAM cihazları ve 3D yazıcılarla daimi restorasyonlarda kullanılmak üzere çeşitli materyaller geliştirilmiştir. Estetik restorasyonlarda uzun süreli renk değişimi hasta memnuniyetini olumsuz etkilediğinden, renk stabilitesi materyal seçiminde önemli bir kriterdir. Bu çalışmada, CAD/CAM ile eklemeli ve eksiltmeli yöntemlerle üretilen seramik materyallerin, farklı ağız çalkalama solüsyonlarında bekletilerek renk stabiliteleri değerlendirilecektir. Ekleme yöntemiyle DLP teknolojili 3D yazıcı (Varseo XS BEGO, Germany) ile VarseoSmile Crown Plus, eksiltme yöntemiyle ise Tetric Cad ve lityum disilikat içerikli IPS E.max Cad bloklarından her bir materyalden 50 numune üretildi. Numuneler, üretici firma önerilerine göre cilalanarak 12×10×1 mm boyutlarında standardize edildi. Materyaller, farklı ağız çalkalama solüsyonlarında bekletilmek üzere alt gruplara ayrıldı (n=10) ve solüsyonlara yerleştirildi. Renk ölçümleri D65 ışık kaynağı ve gri zemin koşullarında Vita Easyshade V spektrofotometre ile başlangıçta ve 3., 6., 12. aylarda gerçekleştirildi. Renk değişimi, CIEDE2000 sistemine göre ΔE₀₀ formülüyle hesaplandı. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk testiyle incelendi; analizlerde üç yönlü ANOVA, MANOVA ve Post hoc Tukey testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With technological advancements in dentistry, material diversity has increased, and additive manufacturing has begun to be used as an alternative to subtractive methods to reduce material waste. Various materials have been developed for use in permanent restorations using CAD/CAM systems and 3D printers. Since long-term color changes in esthetic restorations can negatively affect patient satisfaction, color stability is a critical factor in material selection. This study aims to evaluate the color stability of ceramic materials produced by additive and subtractive methods using CAD/CAM systems after immersion in different mouth rinses. Using a DLP-based 3D printer (Varseo XS BEGO, Germany), VarseoSmile Crown Plus was produced via additive manufacturing, while Tetric Cad and lithium disilicate-containing IPS E.max CAD blocks were used for subtractive manufacturing. A total of 50 specimens were prepared for each material. After polishing in accordance with manufacturers' instructions, all samples were standardized to 12×10×1 mm dimensions. The specimens were divided into subgroups (n=10) and immersed in various mouth rinses. Color measurements were performed under D65 illumination and against a gray background using a clinical spectrophotometer (Vita Easyshade V, Vita Zahnfabrik, Germany) at baseline, and at 3, 6, and 12 months. Color change was calculated using the ΔE₀₀ formula defined by the CIEDE2000 system. Data distribution was evaluated using the Shapiro-Wilk test, and statistical analysis was conducted using three-way ANOVA, MANOVA, and Post hoc Tukey tests.