Turkish-Israeli relations (1948-1980)
Türkiye-İsrail ilişkileri (1948-1980)
- Tez No: 94977
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu tez, bugünkü Türkiye İsrail İlişkilerinin geçmişini ve Orta Doğu çerçevesinde Türkiye İsrail ilişkilerinin tarihi temellerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tezde Türkiye İsrail ilişkileri, İsrail devletinin kuruluş tarihi olan 1948 ve İsrail'deki Türkiye temsilciliğinin derecesinin düşürüldüğü 1980 tarihleri arasındaki dönem çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma ilişkilerin kronolojik sıralamaya göre dökümünü vererek, ilişkileri dört bölümde incelemektedir. Birinci bölümde Türk Yahudi ilişkilerinin tarihçesi verilmekte; ikinci bölümde İsrail devletinin kuruluşu, ve A.B.D., Orta Doğu devletleri ve Türkiye üzerindeki tesirleri ve ilişkileri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise; İsrail'in kuruluşundan sonraki 1950 ile 1960 yıllan arasındaki Türkiye İsrail ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 1960-1980 dönemindeki Türkiye İsrail ilişkileri ele alınmıştır. Uluslararası olaylar ve ilişkiler birbirleri ile bağlantılı oldukları için Türkiye İsrail ikili ilişkileri, söz konusu belirli zaman dilimindeki başlıca uluslararası olaylar ele alınarak incelenmiştir. Bu çalışmada, Arap ülkeleri ile ilişkiler ve Orta Doğu'daki egemen güçler kısaca açıklanmış ve bugünkü ilişkilere de çok kısa olarak değinilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis aims to highlight the background of present Turkish-Israeli relations and revealing the historical roots of Turkish-Israeli relations within the context of the Middle East. Turkish Israeli relations are analyzed mainly within the framework of the period between 1948 establishment of the State of Israel and 1980 reducing Turkish representation level in Israel. This study gives a chronological account of the relations and analyzes them in four phases; firstly, the historical background of Turkish- Jewish relations; secondly the period of the establishment of Israel and its impact on the relations with the U.S., Middle East States and Turkey; thirdly Turkish-Israeli relations after the establishment of Israel mainly from 1950 up to 1960; and fourthly Turkish-Israeli relations from the 1960s up to 1980s are examined. As international incidents and relations are interdependent, Turkish-Israeli bilateral relations are examined by analyzing the main international incidents in the specified period. The relations with the Arab States and dominant powers in the Middle East are briefly explained and a brief summary of today's relations is also included to the study. m