Amerika Birleşik Devleti'nde dini lobiler ve dış siyaset: Christian Unıted for Israel (CUFI) örneği
Religious lobbying and foreign politics in the United States of America: Sample of Christian United for Israel (CUFI)
- Tez No: 441282
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
19 yy'ın sonlarında Avrupa'da temelleri atılan Siyonizm'in amacı, bağımsız bir İsrail Devleti kurmaktı. Bu hareket, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Amerika Birleşik Devletleri'nde toplum ve siyaset bazında karşılık bulmaya başlamıştır. Bu devleti Ortadoğu'da Filistin bölgesinde kurmak isteyen Siyonizm, Batı ülkelerinin ve daha özelde de ABD desteğine de ihtiyaç duymuştur. Bu bağlamda, temelleri Hristiyanlığın Protestan mezhebine bağlı olan Amerikalı Evanjelistler, düşünsel bazda ciddi şekilde Siyonizm'e destek olmuşlardır. 1948'de İsrail Devleti kurulduktan sonra, ABD desteğinin devamını sağlamak amacıyla birçok Evanjelist Siyonist örgüt kurulmuştur. Christian United For Israel (CUFI) 2006'da bu amaçla kurulan ve günümüzde aktif olarak çalışan bu örgütlerin en büyüklerinden bir tanesidir. Finansal, siyasal ve toplumsal bazda her türlü desteği içeren din odaklı sivil toplum niteliğindeki bu örgütler, 1980'li yıllarda Amerika'da aktif şekilde politik çalışmalar yapmıştır. Ancak isimleri tam manasıyla George Walker Bush'un 2003 Irak Savaşı'yla beraber gündeme gelmiştir. Evanjelizm ve Siyaset arasındaki ilişki, bu tarihlerden sonra daha fazla akademik çalışmalarda yer almıştır. Tezin amacı; Evanjelizm sistemi daha iyi kavradıktan sonra, CUFI özelinde, bu örgütlerin ABD Ortadoğu siyasetine etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Zionism was emerged in the late 19th century in Europe. Its primary goal was to establish a sovereign State for Jews. This movement found receive ears in United State of America after the World War I. The Zionist Jews wanted to establish their state in Palestine, and for that they need to have the support of the Western powers, and more particularly that of the United States American Evanjelist were perhaps the most ardent supporters of this movement. Several Evangelists Zionist Organizations were founded after the establishment of Israel in order to provide with the US support for Israel. These organizations are religion oriented non- governmental organizations that began to work actively in American politics after the 1980s. However, their names became more vesiable with George Walker Bush's Iraq War in 2003. The objective of this thesis is to analyse the effects of these organizations on the USA's foreign politics towards the Middle East with a particular attention to CUFI.