Açık hava jimnastik aletleri kullanımı sırasında sağlıksorunları yaşamamak için alet türüne göre yapılmasıgereken ön çalışmaların bütünü
All the preliminary works that must be done accordingto the type of equipment in order to avoid healthproblems during the use of outdoor gymnasticsequipment
  1. Tez No: 949803
  2. Yazar: ZELİHA ŞENPOLAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de hızlı şehirleşmenin bir sonucu olarak, kentte yaşayan bireylerin rekreasyon ve spor ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yalnızca kapalı alanlarda faaliyet gösteren spor salonları değil, aynı zamanda yerel yönetimler tarafından açık alanlara da spor aletleri yerleştirilmeye başlanmıştır. Park ve bahçelere kurulan bu spor aletleri sayesinde halk ücretsiz olarak fiziksel aktivite yapma imkânı bulmakta; böylece hem bireylerin hem de toplumun genel sağlık düzeyine katkı sağlanmaktadır. Ancak bu aletlerin bilinçsiz veya hatalı kullanımı çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle çalışmada, park ve bahçelerde bulunan egzersiz aletlerinin doğru kullanımına yönelik ön hazırlık çalışmalarının önemi araştırılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ve sağlık algıları değerlendirilerek, 72 kişiden elde edilen veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kullanıcı bilincinin artırılmasının ve alet bazlı ön hazırlık egzersizlerinin sağlık açısından önem taşıdığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
As a result of rapid urbanization in Turkey, the need for recreation and physical activity among urban residents has significantly increased. To address this demand, not only have indoor gyms and fitness centers become more common, but local governments have also started installing exercise equipment in outdoor parks and recreational areas. These public fitness installations allow individuals to engage in physical activity free of charge, contributing positively to both individual well-being and public health. However, improper or unconscious use of such equipment can lead to various health issues. This study aimed to investigate the importance of preliminary exercises tailored to each type of outdoor fitness equipment to prevent potential health problems. Information was collected from 72 individuals regarding their use of such equipment, demographic characteristics, and health perceptions. The data were analyzed using SPSS 26. The findings highlight the need for user awareness and emphasize that equipment-specific warm-up routines play a critical role in ensuring exercise safety and injury prevention.